Ανάλογα των δισκίων Rinza

Rinza (δισκία) Βαθμολογία: 246

Το Rinza είναι ένα ινδικό φάρμακο που ανήκει σε μια υποομάδα αναλγητικών. Εκτός από την παρακεταμόλη, τα δισκία περιέχουν επίσης καφεΐνη, υδροχλωρική φαινυλεφρίνη και μηλεϊνική χλωροφαιναμίνη. Προετοιμάζεται για τη συμπτωματική θεραπεία της γρίπης και του ARVI.

Ανάλογα του φαρμάκου Rinza

Αναλογικά περισσότερα από 20 ρούβλια.

Rinzasip - ένα από τα φθηνότερα υποκατάστατα για το "αρχικό" φάρμακο αυτή τη στιγμή. Έχει παρόμοια μορφή απελευθέρωσης και παρόμοια σύνθεση. Το Rinzasip έχει αντενδείξεις και παρενέργειες, γι 'αυτό συμβουλευτείτε το γιατρό σας πριν τη χρήση.

Αναλογικά περισσότερα από 31 ρούβλια.

Unic Pharmaceutical (India) Rinzasip - ένα από τα φθηνότερα υποκατάστατα του "αρχικού" φαρμάκου αυτή τη στιγμή. Έχει παρόμοια μορφή απελευθέρωσης και παρόμοια σύνθεση. Το Rinzasip έχει αντενδείξεις και παρενέργειες, γι 'αυτό συμβουλευτείτε το γιατρό σας πριν τη χρήση.

Αναλογικά φθηνότερα από 3 ρούβλια.

Ο Rinicold είναι ένα άλλο ινδικό φάρμακο. Το κόστος είναι ελαφρώς διαφορετικό από το Rinza σε ευνοϊκή κατεύθυνση. Η σύνθεση των δραστικών συστατικών είναι ακριβώς η ίδια. Αντενδείκνυται στην ηλικία των 6 ετών, κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και του θηλασμού.

Rinza - ανάλογα και υποκατάστατα

Ο πίνακας περιλαμβάνει όλα τα γενικά δισκία Rinza, καθώς και το μέσο κόστος τους στα φαρμακεία.

Antigrippin - πιο ακριβό 230 ρούβλια.

Agri - CHEAPER 37 ρούβλια.

Παιδιά AntiFlu - ROADER 92 τρίψτε.

Anvimaks - πιο ακριβό 96 ρούβλια.

Theraflu - πιο ακριβό 329 ρούβλια.

Rinikold - πιο ακριβό 329 ρούβλια.

Ferveks - ROADER 281 ρούβλια.

Μοιραστείτε την εμπειρία σας χρησιμοποιώντας το Rinza

Φυλάξτε στο σπίτι

Τα συνιστώμενα ανάλογα στο τραπέζι είναι τα φάρμακα με το καταλληλότερο περιεχόμενο της δραστικής ουσίας που χρησιμοποιείται στο Rinza.

Για κάθε ένα από αυτά τα φάρμακα δίνονται - οι μέσες τιμές για το ελάχιστο ποσό, που ενημερώνονται τακτικά ώστε να αντικατοπτρίζουν την κατάσταση της αγοράς.

Ανάλογος σε χάπια, σε 148 ρούβλια. πιο ακριβό από ό, τι rhinza.

Αναλογική σε μορφή σκόνης, για 10 ρούβλια. πιο ακριβό από ό, τι rhinza.

Αναλογική σε σκόνη, σε 247 ρούβλια. πιο ακριβό από ό, τι rhinza.

Αναλογική σε μορφή σκόνης, για 199 ρούβλια. πιο ακριβό από ό, τι rhinza.

Αναλογικά δισκία, 45 ρούβλια. φθηνότερο από το Rinza.

Αναλογική σε μορφή σκόνης, για 14 ρούβλια. πιο ακριβό από ό, τι rhinza.

Αναλογικά δισκία, 14 ρούβλια. πιο ακριβό από ό, τι rhinza.

Γιατί τα ανάλογα - ακριβότερα ή φθηνότερα από τα Rinza;

Συνήθως πολλή ώρα και χρήματα δαπανώνται για την παρασκευή χημικής φόρμουλας ενός φαρμάκου, διεξάγονται δοκιμές. Στη συνέχεια, η φαρμακευτική εταιρεία αγοράζει το δίπλωμα ευρεσιτεχνίας και το θέτει σε πώληση.

Η τιμή του φαρμάκου είναι υψηλή επειδή πρέπει να ανακτήσουν την επένδυση. Άλλα φάρμακα είναι παρόμοια στη σύνθεση, λιγότερο γνωστά αλλά δοκιμασμένα στο χρόνο παραμένουν πολλές φορές φθηνότερα.

Πώς να εντοπίσετε ένα ψεύτικο

Για να μην αγοράσετε ένα πλαστό φάρμακο, θα πρέπει να εξετάσετε προσεκτικά την αγορά σας.

Υπάρχουν αντενδείξεις! Πριν αντικαταστήσετε ένα συγκεκριμένο φάρμακο, συμβουλευτείτε το γιατρό σας. Ακολουθήστε τη συνταγογραφούμενη δόση του γιατρού

Τα παρασκευάσματα δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν αργότερα από την ημερομηνία που αναγράφεται στη συσκευασία τους.

Κατάλογος ακριβών φτηνών αναλόγων Rinza

Οι καταρροϊκές ασθένειες συνοδεύονται από την ανάπτυξη μιας κλινικής εικόνας με την εμφάνιση συμπτωμάτων πυρετού, δακρύρροιας και εκκρίσεως βλεννογόνου από τη μύτη. Για την εξάλειψή τους συνταγογραφήστε το φάρμακο Rinza.

Αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις, η χρήση του απαγορεύεται λόγω της εμφάνισης παρενεργειών ή αντενδείξεων. Τα ανάλογα Rinza έχουν το ίδιο φαρμακολογικό αποτέλεσμα, γι 'αυτό και χρησιμοποιούνται ως υποκατάστατα.

Σχετικά με το φάρμακο

Το Rinza είναι ένα φάρμακο που ανήκει στην φαρμακολογική ομάδα φαρμάκων που ανακουφίζουν τα οξέα συμπτώματα του κρυολογήματος. Επιπλέον, έχει έντονο αντιπυρετικό και αναλγητικό αποτέλεσμα και επίσης μπλοκάρει τους υποδοχείς ισταμίνης, εξαλείφοντας τα συμπτώματα αλλεργικών διεργασιών.

Φαρμακολογικές παραμέτρους του φαρμάκου

Στα φαρμακεία, μπορείτε να αγοράσετε τα δισκία Rinza, τα οποία συσκευάζονται σε νόμισμα 10 τεμαχίων. Στην περίληψη χαρτονιού συνημμένη περίληψη, η οποία πρέπει να μελετηθεί πριν από τη χρήση.

Τα κύρια συστατικά που παρέχουν θεραπευτική αποτελεσματικότητα κατά τη διάρκεια της θεραπείας με Rinza.

Ενδείξεις και περιπτώσεις στις οποίες απαγορεύεται ο διορισμός του Rinza

Σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσης, το Rinza διορίζεται για την εξάλειψη των αρνητικών συμπτωμάτων της γρίπης και του ARVI. Με τη βοήθεια των εξαλειμμένων σημείων πυρετού, αυξημένου δακρύρροπου, ρινικής καταρροής και δηλητηρίασης, που προκαλούν απώλεια αντοχής, αρθρώσεις των αρθρώσεων και μυϊκή αδυναμία.

Επιπλέον, σύμφωνα με τις αναθεωρήσεις των ασθενών, το φάρμακο είναι καλό για δόντια και πονοκέφαλο.

Πρέπει να ληφθεί υπόψη ότι το φάρμακο Rinza δεν χρησιμοποιείται στην παιδιατρική. Μπορεί να συνταγογραφηθεί από την ηλικία των δεκαπέντε. Επίσης, κάθε τρίμηνο της εγκυμοσύνης και η περίοδος της διατροφής του μωρού με το μητρικό γάλα αποκλείουν το διορισμό αυτού του φαρμάκου.

Περιπτώσεις που περιορίζουν το πεδίο εφαρμογής του Rinza:

  • η κατανάλωση ενός ασθενούς έχει συχνή απότομη αύξηση της αρτηριακής πίεσης.
  • μη αντιρροπούμενος σακχαρώδης διαβήτης.
  • προχωρημένες μορφές αθηροσκληρωτικών βλαβών των στεφανιαίων αρτηριών.
  • εάν ένα από τα συστατικά του φαρμάκου είναι αλλεργιογόνο στον ασθενή.

Δοσολογία και τιμή

Τα δισκία ενήλικες και έφηβοι συνταγογραφούνται 4 φορές την ημέρα μία φορά τη φορά. Η διάρκεια του μαθήματος δεν πρέπει να υπερβαίνει την περίοδο των πέντε ημερών. Μερικές φορές οι ασθενείς συνταγογραφούνται αναλόγως του Rinza Hotseep. Έχει τις ίδιες ενδείξεις, αλλά παράγεται σε σκόνη, από την οποία προετοιμάζεται ένα ζεστό ρόφημα.

Πιθανές αρνητικές αντιδράσεις

Η παραβίαση της συχνότητας χρήσης του φαρμάκου Rinza ή η υπέρβαση της δοσολογίας μπορεί να προκαλέσει τις ακόλουθες αρνητικές εκδηλώσεις:

  1. Από την πλευρά του γαστρικού σωλήνα, εμφανίζεται ναυτία με την επακόλουθη ανάπτυξη του αντανακλαστικού gag. Μερικές φορές συμβαίνει πόνος στην επιγαστρική ζώνη.
  2. Η διαταραχή του νευρικού συστήματος προκαλεί μειωμένο ύπνο λόγω της αυξημένης διεγερσιμότητας.
  3. Σε ασθενείς με καρδιακές ανωμαλίες μπορεί να εμφανιστεί απότομη αύξηση της αρτηριακής πίεσης. Ένα κοινό σύμπτωμα είναι η ταχυκαρδία (αυξημένος καρδιακός ρυθμός).
  4. Τα οπτικά όργανα μπορούν να αποκριθούν με αύξηση της ενδοφθάλμιας πίεσης.
  5. Ο σπασμός των λείων μυών στους βρόγχους προκαλεί την εκδήλωση του βρογχόσπασμου.
  6. Εάν ένα από τα συστατικά αυτής της μορφής δοσολογίας είναι αλλεργιογόνο για τον ασθενή, μπορεί να αναπτυχθεί μια αλλεργική αντίδραση όπως η κνίδωση. Ο συνηθέστερος τόπος εντοπισμού είναι η περιοχή του προσώπου.

Οποιαδήποτε αρνητική εκδήλωση συνεπάγεται έκκληση στον γιατρό που θα διορίσει υποκατάστατα (ανάλογα του Rinza).

Κατάλογος των φτηνών αναλόγων της Rinza:

  • Rinzasip (αρχικό κόστος 70 ρούβλια.)?
  • Solpadein (εκτιμώμενο κόστος 12 ρούβλια)?
  • Efferalgan (28 ρούβλια).

Το Rinza πωλείται χωρίς συνταγή σε τιμή από 120 έως 140 ρούβλια. Η σκόνη Rinza Hotsip έχει κόστος φαρμακείου σε 150 ρούβλια.

Πρέπει να γνωρίζετε ότι τα ακόλουθα ανάλογα Rinza μπορούν να έχουν μια ξεχωριστή χημική σύνθεση, αλλά έχουν και το ίδιο αποτέλεσμα.

Panadol

Η θεραπευτική αποτελεσματικότητα αυτού του φαρμάκου παρέχει το κύριο συστατικό Παρακεταμόλη. Για ενήλικες ασθενείς, είναι διαθέσιμο σε μορφή δισκίου. Για τα παιδιά από το δεύτερο μήνα της ζωής συνιστάται η χρήση πρωκτικών υπόθετων.

Το θεραπευτικό αποτέλεσμα παρατηρείται στις ακόλουθες περιπτώσεις:

  1. Όταν ανακύψει η ανάγκη να εξαλειφθούν γρήγορα οι φλεγμονώδεις εκδηλώσεις με αίσθημα θερμότητας στο φόντο μιας απότομης αύξησης του δείκτη θερμοκρασίας του σώματος.
  2. Εάν αντιμετωπίζετε πονοκεφάλους όπως μια ημικρανία.
  3. Εάν υπάρχει ανάγκη συγκράτησης του πόνου στην οσφυϊκή περιοχή.
  4. Έντονη περίοδος στις γυναίκες.
  5. Στην παιδιατρική, χρησιμοποιείται ως μέσο εξάλειψης του πόνου κατά την οδοντοφυΐα. Χρησιμοποιείται επίσης για τη θεραπεία παιδιατρικών παθολογιών μολυσματικής φύσης (ιλαρά, ερυθρά, παρωτίτιδα, οστρακιά και εξανθήκεια).

Με προσοχή που χρησιμοποιείται στις λειτουργικές διαταραχές των νεφρών και του ήπατος. Κατά την περίοδο μεταφοράς ενός παιδιού, το φάρμακο μπορεί να συνταγογραφηθεί μόνο υπό την επίβλεψη ενός γιατρού.

Για την αγορά του Panadol δεν απαιτείται συνταγή. Η αναστολή για παιδιά έχει τιμή 94 ρούβλια. Έξι δισκία για ενήλικες δεν υπερβαίνουν το κόστος των 50 ρούβλια.

Antigrippin

Ανάλογο του Rinza, το οποίο περιέχει Παρακεταμόλη (500 mg), Χλωροφαιναμίνη (10 mg) και Βιταμίνη C (200 mg). Η δοσολογία είναι διαθέσιμη σε σάκους με γεύση μέλι και εκχύλισμα λεμονιού ή χαμομηλιού, ενώ τα αναβράζοντα δισκία έχουν γεύση γκρέιπφρουτ ή βατόμουρο.

Το φάρμακο είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικό για την ανακούφιση των αρνητικών συμπτωμάτων της γρίπης και του ARVI.

Μια πλήρης απαγόρευση απαγορεύει ένα φάρμακο εάν ένας ασθενής διαγνωστεί με στομαχικό ή εντερικό έλκος, υπερπλασία του προστάτη ή οξεία νεφρική ανεπάρκεια. Στην παιδιατρική πρακτική επιτρέπεται να εφαρμόζεται μόνο στην εφηβεία (από 15 έτη). Για τις γυναίκες που περιμένουν ένα μωρό και κατά τη διάρκεια του θηλασμού ενός μωρού, το φάρμακο δεν συνταγογραφείται.

Το κόστος φαρμακείου είναι 170 ρούβλια, ενώ το φάρμακο διατίθεται προς πώληση.

Grippostad

Το θεραπευτικό αποτέλεσμα του φαρμάκου Grippostad οφείλεται στην παρουσία 2 κύριων συστατικών του συστατικού Παρακεταμόλη και Ασκορβικό οξύ. Το φάρμακο είναι διαθέσιμο με τη μορφή κάψουλων, σκόνης, ρινικών σταγόνων ή ψεκασμού.

Η χρήση του φαρμάκου προκαλεί θετική επίδραση όταν εμφανίζονται τα ακόλουθα συμπτώματα:

  • αύξηση του δείκτη θερμοκρασίας σώματος ως αποτέλεσμα μολυσματικών διεργασιών.
  • με διάφορες μορφές αρθραλγίας και μυαλγίας.
  • πονόδοντο και κεφαλαλγία διαφορετικής γένεσης.
  • φλεγμονώδεις διεργασίες στους παραρινικούς ιγμούς και στο ακουστικό πόρο.

Περιπτώσεις που περιορίζουν το εύρος του φαρμάκου Grippostad:

  • στομάχι και εντερική αιμορραγία.
  • διαρκής αύξηση της αρτηριακής πίεσης.
  • παραβίαση της σπειραματικής διήθησης των νεφρών και αποτυχία του ήπατος.
  • αιματοποιητικές παθολογίες με μειωμένη σύνθεση λευκοκυττάρων, έλλειψη κοκκιοκυττάρων, ή με μειωμένη αιμοσφαιρίνη αίματος,
  • σωματικό βάρος μικρότερο από 40 χιλιόγραμμα και παιδιά κάτω των 12 ετών.

Η συνιστώμενη δοσολογία είναι 4 φακελάκια ανά ημέρα σε τακτά χρονικά διαστήματα. Η διάρκεια της θεραπείας δεν πρέπει να υπερβαίνει την περίοδο των τριών ημερών.

Αποκτήθηκε χωρίς την υποβολή συνταγής σε τιμή από 115 έως 120 ρούβλια.

Ιβουπροφαίνη

Αυτή η δοσολογική μορφή έχει μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη δράση. Το κύριο συστατικό του ιδίου ονόματος Ibuprofen παρέχει αντιπυρετικό και αναλγητικό αποτέλεσμα, εξαιτίας αυτού που χρησιμοποιείται κατ 'αναλογία με το φάρμακο Rinza.

Με τη χρήση του, υπάρχει μια θετική τάση που επιτρέπει την εξάλειψη των κλινικών συμπτωμάτων της γρίπης και του ARVI. Η ιβουπροφαίνη εξαλείφει επίσης την παροξυσμική κεφαλαλγία και την ταλαιπωρία που εμφανίζεται με τη νευραλγία και τη μυαλγία.

Ένα πλήρες ταμπού για το φάρμακο συμβαίνει στις ακόλουθες περιπτώσεις:

  • όταν οποιοδήποτε από τα συστατικά είναι αλλεργιογόνο στον ασθενή.
  • κατά τη διάρκεια της επιδείνωσης των ελκωτικών διεργασιών στο στομάχι και τα έντερα.
  • τάση για αυθόρμητη εντερική ή γαστρική αιμορραγία.
  • κληρονομικές ασθένειες στις οποίες διαταράσσεται η πήξη του αίματος (αιμοφιλία ή διάθεση σε αιμορραγική μορφή).
  • εάν το παιδί είναι κάτω των 6 ετών.

Μια αγορά φαρμακείου γίνεται χωρίς συνταγή. Η μέση τιμή κυμαίνεται από 38 έως 45 ρούβλια.

Πρέπει να γνωρίζετε ότι το Ibuprofen δεν επηρεάζει την πορεία της νόσου. Προβλέπεται μόνο για την εξάλειψη των αρνητικών σημείων της παθολογικής διαδικασίας.

Coldrex

Χημική σύνθεση Το Coldrex είναι ένα στενό ανάλογο του Rinza. Η θεραπευτική αποτελεσματικότητα βασίζεται στο θεραπευτικό αποτέλεσμα των 3 κύριων συστατικών.

  1. Παρακεταμόλη. Σταθεροποιεί τον δείκτη θερμοκρασίας του σώματος και έχει αναλγητικές ιδιότητες.
  2. Φαινυλεφρίνη. Αφαιρεί την αίσθηση καψίματος, τον κνησμό και εξαλείφει τη διόγκωση των ιστών.
  3. Ασκορβικό οξύ. Αυξάνει την ανοσοποιητική κατάσταση του σώματος, ενώ έχει αντι-ιική δράση στα πρώιμα στάδια των παθολογικών καταστάσεων του ιού.

Η βελτιωμένη γεύση έχει ColdRex HotRem με άρωμα μενθόλη, μέλι και λεμόνι.

Η κύρια ένδειξη είναι η καταπολέμηση της κλινικής εικόνας των κρυολογημάτων (πυρετός, ρινική συμφόρηση, μυϊκός πόνος).

Είναι απαραίτητο να αποφύγετε τη χρήση του φαρμάκου σε περίπτωση έντονων λειτουργικών δυσλειτουργιών στα νεφρά και το ήπαρ, με σημαντική αύξηση της αρτηριακής πίεσης, καθώς και σε έγκυες γυναίκες, γυναίκες κατά τη γαλουχία και σε παιδιά κάτω των 18 ετών. Η διάρκεια της θεραπείας είναι 5 ημέρες, ένα σακουλάκι στην περιοχή από 4 έως 6 ώρες.

Τιμή Φαρμακείου μπορεί να κυμαίνεται από 300 έως 350 ρούβλια. Το φάρμακο διατίθεται χωρίς ιατρική συνταγή.

Παρακεταμόλη

Η θεραπευτική αποτελεσματικότητα της παρακεταμόλης βασίζεται στην περιεκτικότητα του δραστικού συστατικού σε αυτό με το ίδιο όνομα. Το φάρμακο ανήκει στην φαρμακολογική ομάδα των μη ναρκωτικών αναλγητικών. Η χρήση του σάς επιτρέπει να εξαλείψετε τον πόνο διαφόρων προελεύσεων και τις φλεγμονώδεις εκδηλώσεις σε μολυσματικές και ιογενείς ασθένειες.

Ατομική δυσανεξία και λειτουργικές διαταραχές του ήπατος και των νεφρών είναι οι κύριες αντενδείξεις της παρακεταμόλης. Με τη μορφή των υπόθετων μπορούν να χρησιμοποιηθούν για τα βρέφη, το εναιώρημα είναι κατάλληλο για τα μεγαλύτερα παιδιά, τα δισκία συνταγογραφούνται για τους ενήλικες ασθενείς.

Απαιτείται προσοχή στη θεραπεία ασθενών με παθολογικές καταστάσεις στομάχου και εντέρων. Η υπερβολική δόση και η συχνότητα χρήσης συμβάλλουν στην ανάπτυξη αλλεργικών εκδηλώσεων (εξάνθημα στον τύπο της κνίδωσης).

Μια κυψέλη με δέκα χάπια έχει τιμή που δεν υπερβαίνει τα 35 ρούβλια. Το φάρμακο είναι στο δημόσιο τομέα, το οποίο του επιτρέπει να αγοράζει χωρίς να υποβάλλει συνταγή.

Rinikold ή Rinza που είναι καλύτερα;

Μεταξύ των πλήρων αναλόγων του Rinza θα πρέπει να σημειωθεί ο Rinikold. Έχει την ίδια σύνθεση, γι 'αυτό και οι ασθενείς έχουν μια ερώτηση σχετικά με το τι σημαίνει να προτιμούν.

Στην περίπτωση αυτή, υπάρχουν μόνο δύο κριτήρια:

  1. Η ηλικία του ασθενούς. Το Rinicold έχει εγκριθεί για χρήση από την ηλικία των 6 ετών, ενώ το Rinzu μπορεί να χορηγηθεί μόνο ως έφηβος (μετά την ηλικία των 15 ετών).
  2. Κόστος Η τιμή για το νόμισμα με 10 δισκία Rinicold είναι μέσα σε 110 ρούβλια. Το Rinza έχει μια τιμή από 140 έως 150 ρούβλια.

Ριμανταδίνη

Το κύριο δραστικό συστατικό της ριμανταδίνης παρέχει θετική τάση στη θεραπεία της ιογενούς λοίμωξης σε ενήλικες και παιδιά ηλικίας 7 ετών. Επιπλέον, χρησιμοποιείται ως προληπτικά μέτρα για την πρόληψη της ανάπτυξης της ιικής εγκεφαλίτιδας.

Οι χρόνιες παθολογίες των νεφρών και του ήπατος, όλα τα τρίμηνα της εγκυμοσύνης και η τάση να αναπτύσσονται αλλεργίες στα συστατικά συστατικά αποτελούν μια πλήρη αντενδείξη. Εάν παραβιάζεται η πολλαπλότητα και η διάρκεια της χρήσης ή όταν ο ασθενής άρχισε να παίρνει φάρμακα χωρίς ιατρική παρακολούθηση, ο κίνδυνος των ακόλουθων αρνητικών εκδηλώσεων αυξάνεται:

  • η ναυτία μπορεί να αντικατασταθεί από ένα αντανακλαστικό gag.
  • υπάρχει πονοκέφαλος και ζάλη.
  • κατά τη διάρκεια της ημέρας υπάρχει μια αίσθηση υπνηλίας, και το βράδυ η διαδικασία του ύπνου διαταράσσεται?
  • αυξημένη αρτηριακή πίεση στο παρασκήνιο της καρδιάς (ταχυκαρδία).
  • αλλεργικό εξάνθημα στον τύπο της κνίδωσης.

Οι εξωχρηματιστηριακές διακοπές στην αλυσίδα φαρμακείων σας επιτρέπουν να αγοράσετε το Remantadin για 67-80 ρούβλια.

Τι είναι καλύτερο από τον Rinza ή το Theraflu;

Το Rhinza και το Theraflu είναι ανάλογα και συνταγογραφούνται όταν εμφανίζονται στις ίδιες παθολογικές εκδηλώσεις. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις όπου προτιμάται ένα από τα φάρμακα.

Αυτό λαμβάνει υπόψη τα ακόλουθα χαρακτηριστικά αυτών των μορφών φαρμάκων:

  1. Σύνθεση χαρακτηριστικών. Το Rinza έχει μεγαλύτερη ποσότητα παρακεταμόλης, η οποία παρέχει αποτελεσματικότητα σε περίπτωση διαρκούς αύξησης της θερμοκρασίας. Το ανάλογο του έχει την παρουσία ασκορβικού οξέος στη σύνθεσή του, το οποίο συμβάλλει στην ενίσχυση της ανοσολογικής κατάστασης του σώματος και αυτό είναι μια σημαντική ποιότητα στη θεραπεία των μολυσματικών ασθενειών.
  2. Το Theraflu μπορεί να ληφθεί από την ηλικία των 12 ετών και η χρήση του αναλόγου των δισκίων Rinza επιτρέπεται να χρησιμοποιηθεί μόνο μετά την ηλικία των 15 ετών.
  3. Η διάρκεια του προγράμματος Theraflu δεν πρέπει να υπερβαίνει την περίοδο των τριών ημερών, διαφορετικά υπάρχει η πιθανότητα λειτουργικής ανεπάρκειας των νεφρών. Ο Rinza διόρισε το μάθημα για 5 ημέρες.
  4. Κόστος Η τιμή ενός πακέτου Rinza είναι 2 φορές φθηνότερη από το ανάλογο του Theraflu.

Teraflu

Η αποτελεσματικότητα του φαρμάκου παρέχεται από τα τρία κύρια συστατικά Παρακεταμόλη, υδροχλωρική φαινυλεφρίνη και υδροχλωρική μηλεϊνική φαινυραμίνη. Χάρη σε αυτή τη μοναδική σύνθεση μειώνεται η σοβαρότητα της φλεγμονώδους διαδικασίας σε μολυσματικές ασθένειες, μειώνεται η διόγκωση των βλεννογόνων στα ρινικά περάσματα και τα οπτικά όργανα. Αυτό συμβάλλει στη θετική δυναμική στη θεραπεία των λοιμώξεων της γρίπης και της παραγρίπης, των αδενοϊών και των ρινοϊών.

Θεραπευτική δόση είναι 4 δισκία ή σακουλάκια, τα οποία λαμβάνονται σε τακτά χρονικά διαστήματα καθ 'όλη τη διάρκεια της ημέρας. Η μέγιστη διάρκεια της θεραπείας δεν πρέπει να υπερβαίνει τις 3 ημέρες. Διαφορετικά, μπορεί να υπάρχει πόνος στην επιγαστρική ζώνη, αύξηση της αρτηριακής πίεσης, επιδείνωση του ύπνου τη νύχτα και αλλεργικές αντιδράσεις.

Η εξωχρηματιστηριακή άδεια στο φαρμακείο δεν σημαίνει ότι επιτρέπεται η χρήση του φαρμάκου χωρίς ιατρική συνταγή. Συσκευασία με δέκα τσάντες έχει μια τιμή που κυμαίνεται από 320 έως 360 ρούβλια.

Fervex

Το Fervex είναι το πιο δημοφιλές και κοινό ανάλογο του Rinza. Η θεραπευτική σύνθεση παρέχει την περιεκτικότητα σε παρακεταμόλη, βιταμίνη C και μηλεϊνική φαινυραμίνη. Ένα ζεστό ρόφημα παρασκευασμένο από ξηρή σκόνη εξαλείφει τα σημάδια μιας κλινικής εικόνας που σχηματίζεται ως αποτέλεσμα της ανάπτυξης αναπνευστικής λοίμωξης από ιϊκή γένεση.

Είναι συνήθως καλά ανεκτό από τους ασθενείς, αλλά η χρήση του πρέπει να αποφευχθεί εάν υπάρχουν διάβρωση και έλκη στο στομάχι ή στα έντερα και σε περίπτωση σοβαρής νεφρικής δυσλειτουργίας. Το πρώτο και το τρίτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης και η περίοδος κατά την οποία μια γυναίκα τροφοδοτεί το μωρό με το μητρικό γάλα δεν επιτρέπουν τη χρήση αυτής της μορφής δοσολογίας. Το Fervex δεν χρησιμοποιείται επίσης στην παιδιατρική πρακτική, μπορεί να συνταγογραφηθεί μόνο σε ηλικία δεκαπέντε.

Το αρχικό κόστος ξεκινά από 270 ρούβλια. Στην αλυσίδα φαρμακείων για την απόκτηση του Ferveks δεν απαιτείται συνταγή.

Σύμφωνα με τις οδηγίες, όλα τα ανάλογα Rinza έχουν το ίδιο αποτέλεσμα, αλλά το αποτέλεσμα επιτυγχάνεται λόγω διαφορετικής σύνθεσης. Αυτό το χαρακτηριστικό επιτρέπει την αντικατάσταση του φαρμάκου σε περίπτωση εμφάνισης ατομικής δυσανεξίας, ή όταν ένα από τα συστατικά γίνεται μια διέγερση στην ανάπτυξη μιας αλλεργικής αντίδρασης.

Παρά την ευρεία επιλογή αναλόγων, δεν πρέπει να αντικατασταθούν ανεξάρτητα οι μορφές δοσολογίας, με βάση τις συστάσεις συγγενών, και να καθοδηγούνται από τις πληροφορίες που λαμβάνονται από την παρακολούθηση διαφημίσεων. Μόνο ο γιατρός μπορεί να πάρει το απαραίτητο ανάλογο.

Ανάλογα των δισκίων Rinza

Τελευταία ενημέρωση τιμής: 03/05/2019

Κατάλογος αναλογιών: ταξινόμηση κατά τιμή, αξιολόγηση

Rinza (δισκία) Βαθμολογία: 222

Φτηνές υποκατάστατα Rinza

Rinicold (δισκία) Βαθμολογία: 268 Up

Αναλογικά φθηνότερα από 3 ρούβλια.

Ο Rinicold είναι ένα άλλο ινδικό φάρμακο. Το κόστος είναι ελαφρώς διαφορετικό από το Rinza σε ευνοϊκή κατεύθυνση. Η σύνθεση των δραστικών συστατικών είναι ακριβώς η ίδια. Αντενδείκνυται στην ηλικία των 6 ετών, κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και του θηλασμού.

Rinzasip (τσάντες) Βαθμολογία: 238 Up

Αναλογικά περισσότερα από 20 ρούβλια.

Από το "αρχικό" φάρμακο, το Rinzasip διαφέρει με τη μορφή απελευθέρωσης, αλλά το σετ DV και η δοσολογία τους είναι τα ίδια. Μπορεί να συνταγογραφηθεί για τη θεραπεία της γρίπης, του SARS, καθώς και για τη μείωση του πόνου.

RiniKold Hotmix (τσάντες) Βαθμολογία: 186 Up

Αναλογικά περισσότερα από 31 ρούβλια.

Το RiniCold Hotmix είναι ένα ακριβότερο υποκατάστατο του Rinza. Παράγεται με τη μορφή σκόνης που προορίζεται να διαλυθεί σε ζεστό νερό. Πωλούνται με διαφορετικές γεύσεις. Η σύνθεση δεν διαφέρει από τα άλλα φάρμακα από αυτή τη σελίδα.

Καλό φάρμακο σε προσιτή τιμή! Είναι περίεργο ότι πολύ λίγοι άνθρωποι το γνωρίζουν! Προσωπικά, με βοηθά πολύ καλύτερα από τον Rinza και άλλους όπως του.

Rinza - ανάλογα

Πώς να χρησιμοποιήσετε

  • Προσθέστε φάρμακα από τη Γρήγορη αναζήτηση στο επάνω μέρος του πίνακα χρησιμοποιώντας το Analog και δείτε το αποτέλεσμα.
  • Για τα παρασκευάσματα με τη δραστική ουσία, εμφανίζεται ένας κατάλογος πλήρων αναλόγων (που έχουν τα ίδια συστατικά).
  • Καταχωρίστε πόρους με τους οποίους τα ανάλογα δεν πρέπει να αλληλεπιδρούν
  • Προσθέστε ασθένειες, λαμβάνοντας υπόψη τις ενδείξεις, τις αντενδείξεις και τις παρενέργειες των αναλογιών που θα επιλεγούν.
  • Δείτε περισσότερα εκπαιδευτικά βίντεο σχετικά με την επιλογή των αναλόγων

Γιατί πρέπει να αναζητήσετε αναλόγους

  • Η ιατρική online υπηρεσία έχει σχεδιαστεί για να επιλέγει τη βέλτιστη αντικατάσταση των ναρκωτικών.
  • Βρείτε φθηνά ομόλογα για ακριβά φάρμακα.
  • Για φάρμακα που δεν έχουν πλήρη ανάλογα, δείτε τη λίστα με τα πιο παρόμοια φάρμακα που χρησιμοποιούνται.
  • Εάν είστε επαγγελματίας, η βοήθεια της τεχνητής νοημοσύνης θα βοηθήσει στην επιλογή της θεραπείας.

Το φάρμακο "Rinza": κανένα πλήρες ανάλογο; 100 αναλογικά σε δράση, τα πιο παρόμοια - Viks Active SimptoMax Plus (247-444)

Συνοπτικές πληροφορίες σχετικά με το εργαλείο

Κριτήρια για την επιλογή αναλογιών

Πιθανά υποκατάστατα του φαρμάκου "Rinza"

Αναλογικά για δράση

Το πλεονέκτημα της Cyberis είναι η ευελιξία, χάρη στην οποία είναι σε θέση να επιλέξει ανάλογα για οποιαδήποτε φάρμακα. Η τεχνητή νοημοσύνη αναλύει ενδείξεις, αντενδείξεις, συστατικά, φαρμακολογικές ομάδες, καθώς και πληροφορίες σχετικά με την πρακτική χρήση των ναρκωτικών και εμφανίζει τις καλύτερες αντικαταστάσεις με τον βαθμό ομοιότητας στο ποσοστό.
Δεν υπάρχουν πάντοτε πλήρη αναλόγια φαρμάκων και η χρήση τους δεν είναι πάντοτε δυνατή λόγω της παρουσίας επικίνδυνων αλληλεπιδράσεων φαρμάκων. Ως εκ τούτου, είναι απαραίτητο να χρησιμοποιηθούν ακριβώς παρόμοια φάρμακα, μερικές φορές ακόμη και από διαφορετικές φαρμακολογικές ομάδες.

Ανάλογα Rinza

Αυτή η σελίδα περιέχει μια λίστα όλων των αναλόγων Rinz στη σύνθεση και την εφαρμογή. Μια λίστα των φτηνών αναλόγων, καθώς και να είναι σε θέση να συγκρίνουν τις τιμές στα φαρμακεία.

  • Το φτηνότερο ανάλογο του Rinse: Maxicold Reno
  • Το πιο δημοφιλές ανάλογο του Rinza: Antigrippin
  • ATC ταξινόμηση: Παρακεταμόλη σε συνδυασμό με άλλα φάρμακα (εξαιρουμένων των ψυχοτρόπων φαρμάκων)
  • Δραστικά συστατικά / σύνθεση: καφεΐνη, παρακεταμόλη, φαινυλεφρίνη, χλωροφαιναμίνη

Φτηνές αναλογίες Rinza

Κατά τον υπολογισμό του κόστους των φθηνών αναλόγων Rinz, ελήφθη υπόψη η ελάχιστη τιμή που διαπιστώθηκε στους τιμοκαταλόγους που προσκόμισαν τα φαρμακεία.

Δημοφιλή αναλογικά Rinza

Αυτός ο κατάλογος αναλόγων φαρμάκων βασίζεται στα στατιστικά στοιχεία των πλέον ζητηθέντων φαρμάκων.

Όλα τα ανάλογα Rinza

Ανάλογα στη σύνθεση και τις ενδείξεις

Ο παραπάνω κατάλογος αναλόγων φαρμάκου, στον οποίο ενδείκνυνται τα υποκατάστατα Rinza, είναι ο καταλληλότερος, αφού έχουν την ίδια σύνθεση δραστικών συστατικών και συμπίπτουν σύμφωνα με τις ενδείξεις για χρήση

Ανάλογα με τις ενδείξεις και τον τρόπο χρήσης

Η διαφορετική σύνθεση μπορεί να είναι η ίδια σύμφωνα με τις ενδείξεις και τη μέθοδο εφαρμογής.

Πώς να βρείτε ένα φθηνό ισοδύναμο ακριβό φάρμακο;

Για να βρείτε ένα φθηνό ανάλογο ενός φαρμάκου, ενός γενικού ή ενός συνωνύμου, προτείνουμε πρώτα απ 'όλα να δώσετε προσοχή στη σύνθεση, δηλαδή στα ίδια δραστικά συστατικά και ενδείξεις για χρήση. Τα δραστικά συστατικά του φαρμάκου είναι τα ίδια και θα υποδεικνύουν ότι το φάρμακο είναι συνώνυμο με ένα φάρμακο το οποίο είναι φαρμακευτικώς ισοδύναμο ή μια φαρμακευτική εναλλακτική. Ωστόσο, μην ξεχνάτε τα αδρανή συστατικά παρόμοιων φαρμάκων που μπορεί να επηρεάσουν την ασφάλεια και την αποτελεσματικότητα. Μην ξεχάσετε τη συμβουλή των γιατρών, η αυτοθεραπεία μπορεί να βλάψει την υγεία σας, γι 'αυτό πάντα συμβουλευτείτε το γιατρό σας πριν χρησιμοποιήσετε οποιοδήποτε φάρμακο.

Τιμή Rinza

Στις παρακάτω ιστοσελίδες μπορείτε να βρείτε τιμές για το Rinza και να μάθετε σχετικά με τη διαθεσιμότητα σε ένα κοντινό φαρμακείο.

Οδηγία Rinza

Σύνθεση

Ταμπλέτα 1 καρτέλα.
ενεργά συστατικά: καφεΐνη 30 mg; παρακεταμόλη 500 mg. υδροχλωρική φαινυλεφρίνη 10 mg; μηλεϊνική χλωροφαιναμίνη 2 mg
έκδοχα: κολλοειδές διοξείδιο του πυριτίου. άμυλο αραβοσίτου · άμυλο αραβοσίτου (για 20% ζυμαρικά). Ποβιδόνη (Κ30); παραϋδροξυβενζοϊκό μεθύλιο νατρίου. στεατικό μαγνήσιο. τάλκη. καρβοξυμεθυλικό άμυλο νατρίου (τύπος Α). χρωστική κίτρινη (Ponso 4R)

Φαρμακολογική δράση

Ψυχοδιεγερτικό, αντι-συμφορητικό, αντιισταμινικό, αναλγητικό, αντιπυρετικό.

Συνδυασμένο φάρμακο. Η παρακεταμόλη έχει αντιπυρετική και αναλγητική δράση - μειώνει τον πόνο, παρατηρείται σε κρυολογήματα (πονόλαιμος, κεφαλαλγία, πόνος στους μύες και στις αρθρώσεις), μειώνει τη υψηλή θερμοκρασία. Η φαινυλεφρίνη έχει αγγειοσυσταλτική δράση - μειώνει το πρήξιμο και την υπεραιμία των βλεννογόνων της ανώτερης αναπνευστικής οδού και των παραρινικών ιγμορείων. Η χλωροφαιναμίνη έχει αντιαλλεργικό αποτέλεσμα - εξαλείφει τα κνησμώδη μάτια, τη μύτη και το λαιμό, το πρήξιμο και την υπεραιμία των βλεννογόνων της ρινικής κοιλότητας, του ρινοφάρυγγα και των παραρινικών ιγμορείων, μειώνει τις εξιδρωματικές εκδηλώσεις. Η καφεΐνη έχει διεγερτική δράση στο κεντρικό νευρικό σύστημα, η οποία οδηγεί σε μείωση της κόπωσης και υπνηλίας και αύξηση της ψυχικής και σωματικής απόδοσης.

Ενδείξεις

Συμπτωματική θεραπεία του κρυολογήματος, ARVI, συμπερ. γρίπη (σύνδρομο πυρετού, σύνδρομο πόνου, ρινόρροια).

Αντενδείξεις

  • έντονη αθηροσκλήρωση των στεφανιαίων αρτηριών.
  • υπέρταση (σοβαρή) ·
  • σακχαρώδης διαβήτης (σοβαρός);
  • υπερευαισθησία στην παρακεταμόλη και άλλα συστατικά που αποτελούν το φάρμακο.
  • λήψη άλλων φαρμάκων που περιέχουν ουσίες που αποτελούν μέρος του φαρμάκου Rinza®;
  • ταυτόχρονη χορήγηση τρικυκλικών αντικαταθλιπτικών, αναστολέων ΜΑΟ, β-αναστολέων,
  • εγκυμοσύνη ·
  • περίοδο γαλουχίας.
  • την ηλικία των παιδιών (μέχρι 15 ετών).

Με προσοχή: αρτηριακή υπέρταση; υπερθυρεοειδισμός; φαιοχρωμοκύτωμα. σακχαρώδης διαβήτης. βρογχικό άσθμα. χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια. ανεπάρκεια της 6-φωσφορικής αφυδρογονάσης γλυκόζης, διαταραχές του αίματος; συγγενής υπερχολερυθριναιμία (σύνδρομα Gilbert, Dubin-Johnson και Rotor). ηπατική και / ή νεφρική ανεπάρκεια. γλαύκωμα κλεισίματος γωνίας. υπερπλασία του προστάτη.

Παρενέργειες

Αλλεργικές αντιδράσεις (συμπεριλαμβανομένου δερματικού εξανθήματος, κνησμού, κνίδωσης, αγγειοοιδήματος), ζάλη, διαταραχή ύπνου, ευερεθιστότητα, μυδρίαση. αυξημένη αρτηριακή πίεση, ταχυκαρδία. ναυτία, έμετος, επιγαστρικό πόνο, ξηροστομία. κατακράτηση ούρων. Παρέσεις διαμονής, αυξημένη ενδοφθάλμια πίεση. αναιμία, θρομβοκυτοπενία, ακοκκιοκυτταραιμία, αιμολυτική αναιμία, απλαστική αναιμία, μεθαιμοσφαιριναιμία, πανκυτταροπενία, ηπατοτοξική δράση, νεφροτοξικότητα (νεφροί κολικοί, γλυκοζουρία, διάμεση νεφρίτιδα, θηλώδης νέκρωση). βρογχική απόφραξη.

Αλληλεπίδραση

Ενισχύει τις επιδράσεις των αναστολέων ΜΑΟ, των ηρεμιστικών ουσιών, της αιθανόλης.

Αντικαταθλιπτικά, αντιπαρκινσονικά φάρμακα, αντιψυχωσικά, παράγωγα φαινοθειαζίνης - αυξάνουν τον κίνδυνο ουρικής κατακράτησης, ξηροστομίας και δυσκοιλιότητας.

Το GCS αυξάνει τον κίνδυνο εμφάνισης γλαυκώματος.

Η παρακεταμόλη μειώνει την αποτελεσματικότητα των ουρικουσικών φαρμάκων.

Η αιθανόλη ενισχύει το ηρεμιστικό αποτέλεσμα των αντιισταμινικών φαρμάκων.

Η χλωροφαιναμίνη ταυτόχρονα με αναστολείς ΜΑΟ, η φουραζολιδόνη μπορεί να προκαλέσει υπερτασική κρίση, διέγερση, υπερπυρεξία.

Τα τρικυκλικά αντικαταθλιπτικά αυξάνουν την αδρενομιμητική δράση της φαινυλεφρίνης, ο ταυτόχρονος διορισμός αλοθάνης αυξάνει τον κίνδυνο εμφάνισης κοιλιακών αρρυθμιών.

Μειώνει την υποτασική επίδραση της γουανετιδίνης, η οποία, με τη σειρά της, ενισχύει την άλφα-αδρενομιμητική δράση της φαινυλεφρίνης.

Με το ταυτόχρονο διορισμό με βαρβιτουρικά, η διφενίνη, η καρβαμαζεπίνη, η ριφαμπικίνη και άλλοι επαγωγείς των μικροσωμικών ενζύμων του ήπατος αυξάνουν τον κίνδυνο εμφάνισης της ηπατοτοξικής επίδρασης της παρακεταμόλης.

Δοσολογία και χορήγηση

Μέσα Παιδιά άνω των 15 ετών και ενήλικες - 1 καρτέλα. 3-4 φορές την ημέρα. Η μέγιστη ημερήσια δόση - 4 δισκία. Η πορεία της θεραπείας δεν είναι μεγαλύτερη από 5 ημέρες.

Υπερδοσολογία

Προκαλείται, κατά κανόνα, παρακεταμόλη, που εκδηλώνεται μετά τη λήψη περισσότερων από 10-15 g.

Συμπτώματα: χλιδή του δέρματος, ανορεξία, ναυτία, έμετος. ηπατονησέρωση. αυξημένη δραστηριότητα των ηπατικών τρανσαμινασών, αύξηση της φωτοβολίας.

Σε περίπτωση υπερδοσολογίας, είναι επείγουσα ανάγκη να συμβουλευτείτε γιατρό.

Θεραπεία: γαστρική πλύση που ακολουθείται από το διορισμό ενεργού άνθρακα. συμπτωματική θεραπεία, εισαγωγή μεθειονίνης μετά από 8-9 ώρες μετά από υπερδοσολογία και ακετυλοκυστεΐνη - μετά από 12 ώρες.

Ειδικές οδηγίες

Κατά τη διάρκεια της θεραπείας θα πρέπει να αποφεύγεται η λήψη οινοπνευματωδών, υπνωτικών και αγχολυτικών (ηρεμιστικών) φαρμάκων.

Μην πάρετε μαζί με άλλα φάρμακα που περιέχουν παρακεταμόλη.

Επίδραση στην ικανότητα οδήγησης οχημάτων και μηχανισμών οδήγησης. Κατά τη διάρκεια της θεραπείας, είναι απαραίτητο να αποφεύγεται η οδήγηση οχημάτων και η συμμετοχή σε άλλες δυνητικά επικίνδυνες δραστηριότητες που απαιτούν υψηλή συγκέντρωση προσοχής και ψυχοκινητική ταχύτητα.

Όροι πώλησης φαρμακείου

Συνθήκες αποθήκευσης

Σε ξηρό, σκοτεινό μέρος σε θερμοκρασία όχι μεγαλύτερη από 25 ° C.

Rinza στη Μόσχα

Οδηγία

  • Δεν βρέθηκε ή δεν περιέχει στη σύνθεση του φυσικά συστατικά και μη τυποποιημένες δραστικές ουσίες, που δεν σχετίζονται με διεθνείς κοινές ονομασίες (INN).

Η παρακεταμόλη έχει αναλγητικό και αντιπυρετικό αποτέλεσμα. Μειώνει τον πόνο που παρατηρείται στα κρυολογήματα, τον πονόλαιμο, τον πονοκέφαλο, τον πόνο των μυών και των αρθρώσεων, μειώνει τον υψηλό πυρετό.

Φαινυλεφρίνη - Αλφα1-αδρενομιμητική. Έχει αγγειοσυσταλτικό αποτέλεσμα, μειώνει το πρήξιμο και την υπεραιμία των βλεννογόνων της ανώτερης αναπνευστικής οδού και των παραρινικών κόλπων.

Χλωροφαιναμίνη - παρεμποδιστής ισταμίνης Η1-ο υποδοχέας έχει αντιαλλεργικό αποτέλεσμα, μειώνει το πρήξιμο και την υπεραιμία των βλεννογόνων της ρινικής κοιλότητας, του ρινοφάρυγγα και των παραρινικών ιγμορείων, εξαλείφει τον κνησμό στα μάτια και τη μύτη, μειώνει τις εξιδρωματικές εκδηλώσεις.

Η καφεΐνη έχει διεγερτική δράση στο κεντρικό νευρικό σύστημα, η οποία οδηγεί σε μείωση της κόπωσης και υπνηλίας και αύξηση της ψυχικής και σωματικής απόδοσης.

Αλλεργικές αντιδράσεις: δερματικό εξάνθημα, κνησμός, κνίδωση, αγγειοοίδημα.

Από την πλευρά του κεντρικού νευρικού συστήματος: ζάλη, διαταραχή του ύπνου, ευερεθιστότητα.

Από το καρδιαγγειακό σύστημα: αυξημένη αρτηριακή πίεση, ταχυκαρδία.

Από την πλευρά του πεπτικού συστήματος: ξηροστομία, ναυτία, έμετος, επιγαστρικός πόνος, ηπατοτοξική επίδραση.

Από το όργανο της όρασης: μυδρίαση, παρίσι, αυξημένη ενδοφθάλμια πίεση.

Από την πλευρά του αιματοποιητικού συστήματος: αναιμία, θρομβοκυτταροπενία, ακοκκιοκυτταραιμία, αιμολυτική αναιμία, απλαστική αναιμία, μετθεμοσφαιριναιμία, πανκυτταροπενία.

Από την πλευρά του ουροποιητικού συστήματος: νεφρικό κολικό, γλυκοζουρία, αδρανειακή νεφρίτιδα, θηλώδης νέκρωση.

Από την πλευρά του αναπνευστικού συστήματος: βρογχική απόφραξη.

- έντονη αρτηριοσκλήρωση των στεφανιαίων αρτηριών,

- αρτηριακή υπέρταση (σοβαρή οδός) ·

- σακχαρώδης διαβήτης (σοβαρός),

- ταυτόχρονη χορήγηση τρικυκλικών αντικαταθλιπτικών, αναστολέων ΜΑΟ, β-αναστολέων,

- ταυτόχρονη χορήγηση παρασκευασμάτων που περιέχουν τα συστατικά που περιλαμβάνονται στο παρασκεύασμα Rinza ®,

- την ηλικία των παιδιών έως 15 ετών ·

- υπερευαισθησία στο φάρμακο.

Προφυλάξεις θα πρέπει να χρησιμοποιείται φάρμακο για την υπέρταση, υπερθυρεοειδισμό, φαιοχρωμοκύττωμα, ο διαβήτης, το βρογχικό άσθμα, χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια, ανεπάρκεια της αφυδρογονάσης γλυκόζης-6-φωσφορικής, παθήσεις του αίματος, εκ γενετής υπερχολερυθριναιμία (σύνδρομο Gilbert, σύνδρομο Dubin-Johnson, σύνδρομο Rotor), ηπατική και / ή νεφρική ανεπάρκεια, γλαύκωμα κλεισίματος γωνίας, προστατική υπερπλασία.

Λόγω, κατά κανόνα, παρακεταμόλης, εμφανίζεται υπερδοσολογία μετά τη λήψη περισσότερων από 10-15 g αυτών.

Συμπτώματα: χλιδή του δέρματος, ανορεξία, ναυτία, έμετος, ηπατονοσέρωση, αυξημένη δραστηριότητα των ηπατικών τρανσαμινασών, αύξηση του χρόνου προθρομβίνης.

Θεραπεία: γαστρική έκπλυση ακολουθούμενη από διορισμό ενεργού άνθρακα, συμπτωματική θεραπεία, εισαγωγή μεθειονίνης μετά από 8-9 ώρες μετά από υπερδοσολογία και ακετυλοκυστεΐνη - μετά από 12 ώρες.

Το Rinza ® ενισχύει τις επιδράσεις των αναστολέων ΜΑΟ, των ηρεμιστικών ουσιών, της αιθανόλης.

Με την ταυτόχρονη χρήση του φαρμάκου Rinza® με αντικαταθλιπτικά, αντιπαρκινσονικά φάρμακα, αντιψυχωσικά, παράγωγα φαινοθειαζίνης αυξάνει τον κίνδυνο ουρικής κατακράτησης, ξηροστομίας και δυσκοιλιότητας.

Το GCS με ταυτόχρονη χρήση του φαρμάκου Rinza ® αυξάνει τον κίνδυνο γλαυκώματος.

Η παρακεταμόλη μειώνει την αποτελεσματικότητα των διουρητικών φαρμάκων.

Η αιθανόλη ενισχύει το ηρεμιστικό αποτέλεσμα των αντιισταμινικών φαρμάκων.

Η χρήση χλωροφαιναμίνης ταυτόχρονα με αναστολείς ΜΑΟ, η φουραζολιδόνη μπορεί να οδηγήσει σε υπερτασική κρίση, διέγερση, υπερπυρεξία.

Τα τρικυκλικά αντικαταθλιπτικά αυξάνουν την αδρενομιμητική δράση της φαινυλεφρίνης, ο ταυτόχρονος διορισμός αλοθάνης αυξάνει τον κίνδυνο εμφάνισης κοιλιακών αρρυθμιών.

Η φαινυλεφρίνη μειώνει την υποτασική επίδραση της γουαεθιδίνης, η οποία, με τη σειρά της, ενισχύει την αλφα-αδρενομητρίωση της φαινυλεφρίνης.

Με την ταυτόχρονη χρήση του Rinza με βαρβιτουρικά, η διφενίνη, η καρβαμαζεπίνη, η ριφαμπικίνη και άλλοι επαγωγείς των μικροσωμικών ενζύμων του ήπατος αυξάνουν τον κίνδυνο εμφάνισης της ηπατοτοξικής επίδρασης της παρακεταμόλης.

Το φάρμακο πρέπει να φυλάσσεται μακριά από παιδιά, στεγνό, προστατευμένο από το φως, σε θερμοκρασία που δεν υπερβαίνει τους 25 ° C. Διάρκεια ζωής - 3 χρόνια.

Κατά τη διάρκεια της χρήσης του φαρμάκου, το Rinza® πρέπει να απέχει από τη χρήση αλκοόλ, υπνωτικών χαπιών και αγχολυτικών φαρμάκων (ηρεμιστικά).

Μην πάρετε ταυτόχρονα με άλλα φάρμακα που περιέχουν παρακεταμόλη.

Ο ασθενής πρέπει να ενημερώνεται ότι εάν το φάρμακο έχει καταστεί άχρηστο ή έχει λήξει, δεν πρέπει να το ρίχνετε στα λύματα ή στο δρόμο. Είναι απαραίτητο να τοποθετήσετε το φάρμακο στην τσάντα και να το βγάλετε στα σκουπίδια. Αυτά τα μέτρα θα βοηθήσουν στην προστασία του περιβάλλοντος.

Επίδραση στην ικανότητα οδήγησης των μηχανισμών μεταφοράς και ελέγχου της μηχανής

Κατά τη διάρκεια της θεραπείας, θα πρέπει να αποφεύγετε την οδήγηση μηχανοκίνητων οχημάτων και τη συμμετοχή σε άλλες δυνητικά επικίνδυνες δραστηριότητες που απαιτούν αυξημένη συγκέντρωση και ψυχοκινητική ταχύτητα.

Rinza

06 Δεκεμβρίου 2009

Rinza - παυσίπονο και αντιφλεγμονώδες μέσο.

Οδηγίες και περιγραφή του φαρμάκου Rinza

Το Rhinza είναι ένα συνθετικό φάρμακο που περιέχει παρακεταμόλη, καφεΐνη και άλλες ουσίες. Η σωρευτική επίδραση των δραστικών συστατικών του Rinza οδηγεί σε μείωση της θερμοκρασίας, ανακούφιση του πόνου, συμπεριλαμβανομένης της κεφαλαλγίας, μείωση του οιδήματος του βλεννογόνου και της ποσότητας της εκκρίσεως, εξάλειψη αλλεργικών αντιδράσεων και αποκατάσταση γενικού τόνου. Εφαρμόστε αυτό το φάρμακο ως Zanamivir με τη γρίπη, τα κρυολογήματα και το ARVI.

Παρασκευάστε το Rinzu με τη μορφή δισκίων για χορήγηση από το στόμα. Η περιγραφή του φαρμάκου περιέχει πληροφορίες σχετικά με τα θεραπευτικά σχήματα και τις δοσολογίες. Οι ενήλικες και οι έφηβοι ηλικίας άνω των δεκαπέντε ετών μπορούν να εφαρμόσουν το Rinza.

Αυτό μπορεί να προκαλέσει παρενέργειες όπως:

  • κεφαλαλγία, υπερευαισθησία, τρόμο, άγχος;
  • αυξημένη πίεση, διαταραχές του καρδιακού ρυθμού.
  • κολικό στους νεφρούς, νεφρίτιδα.
  • ηπατική βλάβη.
  • μείωση των επιπέδων σακχάρου στο αίμα.
  • διαταραχές του αίματος;
  • τοπικές αλλεργικές αντιδράσεις και αναφυλακτικό σοκ.

Είναι προφανές ότι μια πιθανότητα ανάπτυξης τέτοιων σοβαρών επιπλοκών θα πρέπει να αναγκάσει ένα άτομο να χρησιμοποιήσει αυτό το φάρμακο με προσοχή και μόνο όπως έχει συνταγογραφηθεί από γιατρό.

Υπάρχουν χαρακτηριστικά συνδυασμού του Rinza με άλλα φάρμακα. Επιπλέον, κατά τη διάρκεια της δεξίωσης η Rinza δεν μπορεί να πίνει αλκοόλ, ηρεμιστικά, υπνωτικά χάπια, να οδηγεί αυτοκίνητο και να ασκεί δραστηριότητες που απαιτούν μεγάλη συγκέντρωση προσοχής. Με μια μακρά πορεία λήψης αυτού του φαρμάκου, είναι απαραίτητο να παρακολουθούνται οι λειτουργίες του ήπατος, των νεφρών, της κατάστασης του αίματος, της αρτηριακής πίεσης και της καρδιακής δραστηριότητας. Βρίσκοντας μια παρενέργεια του Rinza σε οποιοδήποτε από τα συστήματα του σώματος, είναι απαραίτητο να σταματήσετε αμέσως τη θεραπεία.

Αντενδείξεις:

Αυτό το εργαλείο δεν εμφανίζεται:

  • παιδιά κάτω των δεκαπέντε ετών
  • έγκυες και θηλάζουσες
  • ασθενείς με διαταραχές του καρδιαγγειακού συστήματος, του ήπατος, των νεφρών, διαβήτη.

Αναλογικά φθηνότερα Rinza

Ο συνδυασμός καφεΐνης, παρακεταμόλης, φαινυλεφρίνης και χλωροφαιναμίνης με τη μορφή δισκίων βρίσκεται σε τέτοια φάρμακα όπως:

Στα περισσότερα φαρμακεία, ένα ανάλογο του Rinza Rinikold είναι φθηνότερο κατά 10-30 ρούβλια. Μια γενική σύσταση για τέτοια φάρμακα είναι να τα χρησιμοποιείτε μόνο σε ακραίες περιπτώσεις - όταν χρειάζεται να απαλλαγείτε γρήγορα από συμπτώματα κρυολογήματος, να "αποκαταστήσετε" την εργασιακή σας ικανότητα για ένα μικρό χρονικό διάστημα. Η κύρια θεραπεία του ARVI περιλαμβάνει τη χρήση άλλων φαρμάκων και διαδικασιών που δεν "ευθυμίζουν" το σώμα, αλλά συμβάλλουν στην αποβολή των ιών και στη φυσική αποκατάσταση όλων των λειτουργιών.

Κριτικές του Rinza

Οι αξιολογήσεις σχετικά με τη χρήση του Rinza είναι λίγες. Ως επί το πλείστον, χαρακτηρίζουν θετικά το φάρμακο: τα συμπτώματα του κρυολογήματος ήταν καλύτερα ανεκτά, το άτομο ανακτήθηκε γρηγορότερα. Συχνά, οι άνθρωποι συνιστούν ο ένας τον άλλο να πάρουν τον Rinza, "αν είναι απολύτως αφόρητο", "για να ανακάμψει γρήγορα". Δηλαδή, η δράση του Rinza, από τη δική του εμπειρία, είναι αρκετά γρήγορη και αισθητή.
Υπάρχουν επίσης αναφορές ανεπιθύμητων ενεργειών που είναι γνωστές για αυτό το φάρμακο: οι ασθενείς είχαν αρτηριακή πίεση, αποτυχίες του καρδιακού παλμού και, συναφείς με αυτό, άγχος, αϋπνία.

Συχνά, η αναφορά του φαρμάκου σχετίζεται με ερωτήσεις σχετικά με την ορθότητα του διορισμού του Rinza και τη δυνατότητα συνδυασμού με άλλα φάρμακα. Οι απαντήσεις σε αυτές τις ερωτήσεις είναι πάντα μικτές και σύνθετες. Είναι δυνατόν να συνοψίσουμε τις απόψεις των ειδικών, για άλλη μια φορά να επαναλάβουμε ότι σε κάθε περίπτωση είναι απαραίτητο να σταθμίσουμε πολύ καλά τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα, να συσχετίσουμε τις θεραπευτικές και παρενέργειες αυτού του φαρμάκου.

Συγκεντρώστε πληροφορίες σχετικά με τη χρήση της φαρμακευτικής ουσίας Rinza, δίνοντας προσοχή, πρώτα απ 'όλα, στον κίνδυνο που συνδέεται με αυτήν. Υπάρχουν πολλά φάρμακα που λαμβάνονται για πυρετό και οξείες αναπνευστικές ιογενείς λοιμώξεις, είναι γενικά διαθέσιμα, αλλά αυτό περιπλέκει μόνο την επιλογή. Εάν θεραπεύετε τον εαυτό σας - χρησιμοποιήστε λαϊκές θεραπείες και φάρμακα χωρίς σοβαρές ανεπιθύμητες ενέργειες. Εάν η κατάστασή σας απαιτεί επίσκεψη σε γιατρό - βρείτε έναν ειδικό που δεν θα απορρίψει το πρόβλημά σας με μια τυπική λίστα ραντεβού και θα μπορέσει να επιλέξει ένα ατομικό θεραπευτικό σχήμα.

Τα δισκία RINZA® για ψυχρή και γριππική ανάκληση

Ένα φθηνότερο ανάλογο δισκίου όλων των ειδών Coldrex, Theraflu, κλπ.

Όταν είμαστε άρρωστοι με ΣΟΑΣ ή γρίπη, κατά κανόνα, αυτές οι ασθένειες συνοδεύονται από δυσάρεστα συμπτώματα: ρίγη, ρινική συμφόρηση, πονοκέφαλο. Και συνήθως, για να μετριάσουμε αυτά τα συμπτώματα, καταφεύγουμε σε όλα τα είδη σκόνης, τα οποία είναι πλέον άφθονα σε διαφορετικές τιμές. Ίσως οι πιο διάσημοι είναι οι Theraflu και Coldrex. Λοιπόν, οι τιμές για αυτούς, αντίστοιχα, το υψηλότερο.

Δεν είναι μυστικό ότι η βάση όλων αυτών των φαρμάκων είναι η Παρακεταμόλη, η οποία μειώνει τη θερμοκρασία και έχει αναλγητικό αποτέλεσμα.

Αλλά από βουλωμένη μύτη παντού περιέχει την ουσία υδροχλωρική φαινυλεφρίνη.

Η δοσολογία αυτών των ουσιών ποικίλει σε διαφορετικά παρασκευάσματα. Λοιπόν, μπορεί να υπάρχουν κάποιες άλλες ουσίες.

Αν μιλάμε για σκόνες, δεν έχω αγοράσει γνωστά εμπορικά σήματα για μεγάλο χρονικό διάστημα, αλλά να πάρετε μια πιο μετριοπαθή Flucomp. Το ίδιο, αλλά για λιγότερα χρήματα.

Ωστόσο, υπάρχει ένα ακόμη φθηνότερο φάρμακο. Εν πάση περιπτώσει, αλλά σε χάπια και ακόμη φθηνότερα.

Αυτό είναι το φάρμακο του Rinza. Διατίθεται σε δισκία. Στη συσκευασία των 10 τεμαχίων σε τιμή 102 ρούβλια.

Για σύγκριση, φθηνή σκόνη Flucomp κοστίζει 167 ρούβλια, και ακριβό Coldrex (10 τσάντες) 300 ρούβλια.

Αναλογικά για το Rinza, Tablets

Παραγγελία με ένα κλικ

  • ATX ταξινόμηση: N02BE51 Παρακεταμόλη σε συνδυασμό με άλλα φάρμακα (εκτός ψυχοληπτικών)
  • Mn ή ομαδοποίηση ονόματος: Bortezomib
  • Φαρμακολογική ομάδα: R05A - ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙ-ΜΙΚΡΟΒΙΑΚΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ
  • Κατασκευαστής: UNIQUE
  • Ιδιοκτήτης άδειας: UNIQUE
  • Χώρα: Άγνωστη

Έχετε πάρει άδεια ασθενείας λόγω του πόνου στην πλάτη;

Πόσο συχνά αντιμετωπίζετε προβλήματα οσφυαλγίας;

Μπορείτε να ανεχτείτε τον πόνο χωρίς να παίρνετε παυσίπονα;

Μάθετε περισσότερα όσο το δυνατόν γρηγορότερα για να αντιμετωπίσετε τον πόνο στην πλάτη.

Έχετε πάρει άδεια ασθενείας λόγω του πόνου στην πλάτη;

Πόσο συχνά αντιμετωπίζετε προβλήματα οσφυαλγίας;

Μπορείτε να ανεχτείτε τον πόνο χωρίς να παίρνετε παυσίπονα;

Μάθετε περισσότερα όσο το δυνατόν γρηγορότερα για να αντιμετωπίσετε τον πόνο στην πλάτη.