Rinza - οδηγίες χρήσης, αναλόγους, ανασκοπήσεις και μορφές απελευθέρωσης (δισκία, συμπεριλαμβανομένης της απορρόφησης Lorcept και αναισθητικών) του φαρμάκου για τη θεραπεία ψυχρών συμπτωμάτων και SARS σε ενήλικες, παιδιά και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Σύνθεση

Σε αυτό το άρθρο, μπορείτε να διαβάσετε τις οδηγίες χρήσης του φαρμάκου Rinza. Παρουσιάστηκαν ανασκοπήσεις των επισκεπτών του ιστότοπου - οι καταναλωτές αυτού του φαρμάκου, καθώς και οι απόψεις των ειδικευμένων ιατρών σχετικά με τη χρήση του Rinza στην πρακτική τους. Ένα μεγάλο αίτημα να προσθέσετε πιο ενεργά τα σχόλιά σας σχετικά με το φάρμακο: το φάρμακο βοήθησε ή δεν βοήθησε να απαλλαγούμε από τη νόσο, ποιες επιπλοκές και παρενέργειες παρατηρήθηκαν, οι οποίες μπορεί να μην έχουν δηλωθεί από τον κατασκευαστή στο σχολιασμό. Αναλογικά Rinza παρουσία των διαθέσιμων δομικών αναλόγων. Χρησιμοποιείται για τη θεραπεία των συμπτωμάτων του κρυολογήματος, της γρίπης και του ARVI (ρινική καταρροή, πυρετός και πονόλαιμος) σε ενήλικες, παιδιά, καθώς και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και του θηλασμού. Η σύνθεση του φαρμάκου.

Το Rhinza είναι ένα φάρμακο συνδυασμού.

Η παρακεταμόλη έχει αναλγητικό και αντιπυρετικό αποτέλεσμα. Μειώνει τον πόνο που παρατηρείται στα κρυολογήματα, τον πονόλαιμο, τον πονοκέφαλο, τον πόνο των μυών και των αρθρώσεων, μειώνει τον υψηλό πυρετό.

Φαινυλεφρίνη - άλφα1-αδρενομιμητική. Έχει αγγειοσυσταλτικό αποτέλεσμα, μειώνει το πρήξιμο και την υπεραιμία των βλεννογόνων της ανώτερης αναπνευστικής οδού και των παραρινικών κόλπων.

Η χλωροφαιναμίνη είναι ένας αναστολέας των υποδοχέων ισταμίνης Η1, έχει αντιαλλεργικό αποτέλεσμα, μειώνει το πρήξιμο και την υπεραιμία των βλεννογόνων της ρινικής κοιλότητας, του ρινοφάρυγγα και των παραρινικών ιγμορείων, εξαλείφει τον κνησμό στα μάτια και τη μύτη, μειώνει τις εξιδρωματικές εκδηλώσεις.

Η καφεΐνη έχει διεγερτική δράση στο κεντρικό νευρικό σύστημα, η οποία οδηγεί σε μείωση της κόπωσης και υπνηλίας και αύξηση της ψυχικής και σωματικής απόδοσης.

Σύνθεση

Παρακεταμόλη + καφεΐνη + υδροχλωρική φαινυλεφρίνη + μηλεϊνική χλωροφαιναμίνη + έκδοχα.

2,4-διχλωροβενζυλική αλκοόλη + αμυλομετακρεσόλη + έκδοχα (Rinza Lorcept).

2,4-διχλωροβενζυλική αλκοόλη + αμυλμετακρεσόλη + μονοϋδρική υδροχλωρική λιδοκαΐνη + έκδοχα (αναισθητικά Rinza Lorcept).

Ενδείξεις

  • συμπτωματική θεραπεία κρυολογήματος, οξείες αναπνευστικές ιογενείς λοιμώξεις (συμπεριλαμβανομένης της γρίπης), συνοδευόμενες από πυρετό, πόνο, ρινόρροια.
  • θεραπεία λοιμώξεων και φλεγμονωδών ασθενειών της στοματικής κοιλότητας και του φάρυγγα (αμυγδαλίτιδα, φαρυγγίτιδα, λαρυγγίτιδα).

Μορφές απελευθέρωσης

Δισκία απορρόφησης (Rinza Lorsept και Lorsept Anesthetics).

Άλλες μορφές δοσολογίας, είτε πρόκειται για σκόνη είτε για κάψουλες, δεν υπάρχουν.

Οδηγίες χρήσης και θεραπευτική αγωγή

Ενήλικες και παιδιά άνω των 15 ετών συνταγογραφούνται 1 δισκίο 3-4 φορές την ημέρα. Η μέγιστη ημερήσια δόση είναι 4 δισκία. Η πορεία της θεραπείας δεν είναι μεγαλύτερη από 5 ημέρες.

Ενήλικες και παιδιά άνω των 6 ετών: διαλύονται 1 δισκίο κάθε 2-3 ώρες. Η μέγιστη ημερήσια δόση είναι 8 δισκία.

Αναισθητικά Rinza Lorcept

Τοπικά. Ενήλικες και παιδιά άνω των 12 ετών: διαλύστε 1 δισκίο κάθε 2-3 ώρες. Η μέγιστη ημερήσια δόση είναι 8 δισκία. Η διάρκεια της θεραπείας είναι 5-7 ημέρες.

Παρενέργειες

  • δερματικό εξάνθημα.
  • κνησμός;
  • κνίδωση.
  • αγγειοοίδημα.
  • ζάλη;
  • παραβίαση του ύπνου.
  • υπερέκκριση;
  • αυξημένη αρτηριακή πίεση.
  • ταχυκαρδία.
  • ξηροστομία.
  • ναυτία, έμετος.
  • επιγαστρικό άλγος.
  • αυξημένη ενδοφθάλμια πίεση.
  • αναιμία, θρομβοκυτοπενία, ακοκκιοκυτταραιμία, αιμολυτική αναιμία, απλαστική αναιμία, μεθαιμοσφαιριναιμία, πανκυτταροπενία,
  • νεφρικό κολικό ·
  • γλυκοζουρία.
  • διάμεση νεφρίτιδα.
  • θηλώδεις νέκρωση;
  • βρογχική απόφραξη.

Αντενδείξεις

  • έντονη αθηροσκλήρωση των στεφανιαίων αρτηριών.
  • υπέρταση (σοβαρή) ·
  • σακχαρώδης διαβήτης (σοβαρός);
  • ταυτόχρονη χορήγηση τρικυκλικών αντικαταθλιπτικών, αναστολέων ΜΑΟ, β-αναστολέων,
  • ταυτόχρονη χορήγηση παρασκευασμάτων που περιέχουν συστατικά του παρασκευάσματος Rinza.
  • εγκυμοσύνη ·
  • περίοδο γαλουχίας.
  • παιδιά κάτω των 15 ετών (Rinza Lorcept - μέχρι 6 ετών, αναισθητικά Lorcept - έως 12 ετών).
  • υπερευαισθησία στο φάρμακο.

Χρήση κατά τη διάρκεια της κύησης και της γαλουχίας

Ο καθορισμός του φαρμάκου Rinza κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και της γαλουχίας αντενδείκνυται.

Χρήση σε παιδιά

Το φάρμακο αντενδείκνυται σε παιδιά και εφήβους κάτω των 15 ετών (Rinza Lorsept - έως 6 ετών, Lorsept Anesthetics - έως 12 ετών).

Ειδικές οδηγίες

Κατά τη διάρκεια της χρήσης του φαρμάκου, το Rinza πρέπει να απέχει από τη χρήση αλκοόλ, υπνωτικών χαπιών και αγχολυτικών φαρμάκων (ηρεμιστικά).

Μην πάρετε ταυτόχρονα με άλλα φάρμακα που περιέχουν παρακεταμόλη.

Επίδραση στην ικανότητα οδήγησης των μηχανισμών μεταφοράς και ελέγχου της μηχανής

Κατά τη διάρκεια της θεραπείας, θα πρέπει να αποφεύγετε την οδήγηση μηχανοκίνητων οχημάτων και τη συμμετοχή σε άλλες δυνητικά επικίνδυνες δραστηριότητες που απαιτούν αυξημένη συγκέντρωση και ψυχοκινητική ταχύτητα.

Αλληλεπιδράσεις φαρμάκων

Το Rinza ενισχύει τα αποτελέσματα των αναστολέων ΜΑΟ, των ηρεμιστικών ουσιών, της αιθανόλης (αλκοόλης).

Με ταυτόχρονη χρήση του φαρμάκου Rinza με αντικαταθλιπτικά, αντιπαρκινσονικά φάρμακα, αντιψυχωσικά, παράγωγα φαινοθειαζίνης αυξάνουν τον κίνδυνο κατακράτησης ούρων, ξηροστομίας και δυσκοιλιότητας.

Τα γλυκοκορτικοστεροειδή (GCS), ενώ χρησιμοποιούνται με το Rinza, αυξάνουν τον κίνδυνο ανάπτυξης γλαυκώματος.

Η παρακεταμόλη μειώνει την αποτελεσματικότητα των διουρητικών φαρμάκων.

Η αιθανόλη (αλκοόλη) ενισχύει το ηρεμιστικό αποτέλεσμα των αντιισταμινικών φαρμάκων.

Η χρήση χλωροφαιναμίνης ταυτόχρονα με αναστολείς ΜΑΟ, η φουραζολιδόνη μπορεί να οδηγήσει σε υπερτασική κρίση, διέγερση, υπερπυρεξία.

Τα τρικυκλικά αντικαταθλιπτικά αυξάνουν την αδρενομιμητική δράση της φαινυλεφρίνης, ο ταυτόχρονος διορισμός αλοθάνης αυξάνει τον κίνδυνο εμφάνισης κοιλιακών αρρυθμιών.

Η φαινυλεφρίνη μειώνει την υποτασική επίδραση της γουαεθιδίνης, η οποία, με τη σειρά της, ενισχύει την αλφα-αδρενομητρίωση της φαινυλεφρίνης.

Με την ταυτόχρονη χρήση του Rinza με βαρβιτουρικά, η διφενίνη, η καρβαμαζεπίνη, η ριφαμπικίνη και άλλοι επαγωγείς των μικροσωμικών ενζύμων του ήπατος αυξάνουν τον κίνδυνο εμφάνισης της ηπατοτοξικής επίδρασης της παρακεταμόλης.

Ανάλογα του φαρμάκου Rinza

Δομικά ανάλογα για τη δραστική ουσία και φαρμακολογική δράση (ανιλίδια σε συνδυασμούς):

  • Ajikold Hotmiks;
  • Adzhikold;
  • AnGriCaps Maxim;
  • Antigrippin;
  • AntiFlu;
  • AntiFlu Kids;
  • Apap C Plus;
  • Brustan;
  • Vicks Active SimptoMax?
  • Gewadal;
  • Γρίπη;
  • Grippostad;
  • Grippostad Good Night;
  • Grippostad S;
  • Γρίπη και ψυχρή γρίπη?
  • Η γρίπη είναι επιπλέον για κρυολογήματα και γρίπη.
  • Grippand;
  • Gripand HotActive;
  • Daleron C;
  • Daleron C junior;
  • Παιδική Tylenol για κρυολογήματα.
  • Dolaren;
  • Dolospa καρτέλες?
  • Ibuklin;
  • Κουτί εισροών.
  • Influnet;
  • Καφετίνη;
  • Caffetin Cold;
  • Κωδεΐνη + Παρακεταμόλη.
  • Codelmict;
  • Coldact Flu Plus;
  • Coldrex;
  • Coldrex MaxGripp;
  • Coldrex Knight;
  • Coldrex Hotrem;
  • Coldrex Junior Hot Drink;
  • Coldfrey;
  • Coffeedon;
  • Lemsip;
  • Maxicold;
  • Maxicold Reno;
  • Meksavit;
  • Ημικρανία;
  • Migra nol;
  • Moulsinex;
  • Έπειτα.
  • Neoflu 750;
  • Novalgin;
  • Padewix;
  • Panadein;
  • Panadol Extra;
  • Panoxen;
  • Παρακοταμόλη;
  • Paracetamol Extra;
  • Paracetamol Extra Children;
  • Pentalgin;
  • Πενταφλουκίνη.
  • Pentaflucin diurnal;
  • Plivalgin;
  • Κρύο;
  • Passage forte;
  • Rinzasip;
  • Rinzasip με βιταμίνη C;
  • Rinicold;
  • Rinicold HotMix;
  • Saridon;
  • Solpadein;
  • Stopgripan;
  • Stopgripan forte;
  • Strimol συν;
  • Tylenol για κρυολογήματα.
  • Theraflu;
  • Theraflu για το κρύο και τη γρίπη.
  • TheraFlu για κρύο και γρίπη Έξτρα?
  • Theraflu Extra;
  • Theraflu Extratab;
  • Toff plus.
  • Trigan D;
  • Fastk;
  • Fastk συν?
  • Febritset;
  • Femizol;
  • Ferwex;
  • Fervex για παιδιά.
  • Ferwex Rhinitis;
  • Flukoldin;
  • Flucoldex;
  • Flucomp;
  • Flustop;
  • Hyrumat;
  • Andrews Ansver;
  • Efferalgan με βιταμίνη C.

Δισκία RINZA®

Τι είναι το RINZA®; Αυτό το εργαλείο βοηθά στην εξάλειψη των κύριων συμπτωμάτων της γρίπης και των κρυολογήματος. Βοηθά στην εξάλειψη των κύριων συμπτωμάτων και βοηθά στην ταχεία αντιμετώπιση της νόσου. Ενεργεί ταχύτερα από άλλα φάρμακα. 1

Περιγραφή φαρμάκων

Αυτό το φάρμακο είναι ένα στρογγυλό ροζ επίπεδη δισκία με λευκά και σκούρα ροζ κηλίδες, οι άκρες είναι λοξοτομημένες. Από τη μία πλευρά υπάρχει κίνδυνος διαχωρισμού. Σε μια συσκευασία από χαρτόνι περιέχονται 10 δισκία. Το φάρμακο συσκευάζεται σε κυψέλες. Επίσης σε κάθε συσκευασία υπάρχει μια οδηγία χρήσης των δισκίων RINZA®. Κρατήστε το φάρμακο μακριά από παιδιά, προστατευμένα από το φως, σε ξηρό μέρος σε θερμοκρασία που δεν υπερβαίνει τους 25 ° C. Το κρύο φάρμακο RINZA® έχει διάρκεια ζωής 3 χρόνια. Μετά από αυτή την περίοδο, δεν μπορείτε να πάρετε χάπια.

Η σύνθεση των δισκίων RINZA®

Οι ακόλουθες δραστικές ουσίες αποτελούν μέρος του παρασκευάσματος RINZA® (ένα δισκίο):

  • 2 mg μηλεϊνικής χλωροφαιναμίνης,
  • 10 mg υδροχλωρικής φαινυλεφρίνης.
  • 30 mg καφεΐνης.
  • 500 mg παρακεταμόλης.

Στη σύνθεση RINZA® εκεί έκδοχα: άμυλο αραβοσίτου, κολλοειδές διοξείδιο του πυριτίου, άμυλο αραβοσίτου (20% για πάστα), Κ30 (Ποβιδόνη), στεατικό μαγνήσιο, μεθύλιο νατρίου παραϋδροξυβενζοϊκό, νατριούχο καρβοξυμεθυλικό άμυλο (τύπου Α), τάλκης, χρωστική καρμίνη (Ponceau 4R).

Το κόστος των δισκίων RINZA® από την ARVI ποικίλλει σε διάφορα φαρμακεία στη Ρωσία. Εξαρτάται κυρίως από την περιοχή στην οποία πωλούνται τα χάπια. Διαβάστε τις μέσες τιμές της αγοράς εδώ. Μπορείτε να μάθετε το κόστος των δισκίων RINSA® και να λαμβάνετε ενημερωμένες πληροφορίες σχετικά με τη διαθεσιμότητα του φαρμάκου στα δίκτυα φαρμακείων σε όλη τη Ρωσία.

Τι είναι το RINZA®; Αυτό το εργαλείο βοηθά στην εξάλειψη των κύριων συμπτωμάτων της γρίπης και των κρυολογήματος. Βοηθά στην εξάλειψη των κύριων συμπτωμάτων και βοηθά στην ταχεία αντιμετώπιση της νόσου. Ενεργεί ταχύτερα από άλλα φάρμακα. 1

Περιγραφή φαρμάκων

Αυτό το φάρμακο είναι ένα στρογγυλό ροζ επίπεδη δισκία με λευκά και σκούρα ροζ κηλίδες, οι άκρες είναι λοξοτομημένες. Από τη μία πλευρά υπάρχει κίνδυνος διαχωρισμού. Σε μια συσκευασία από χαρτόνι περιέχονται 10 δισκία. Το φάρμακο συσκευάζεται σε κυψέλες. Επίσης σε κάθε συσκευασία υπάρχει μια οδηγία χρήσης των δισκίων RINZA®. Κρατήστε το φάρμακο μακριά από παιδιά, προστατευμένα από το φως, σε ξηρό μέρος σε θερμοκρασία που δεν υπερβαίνει τους 25 ° C. Το κρύο φάρμακο RINZA® έχει διάρκεια ζωής 3 χρόνια. Μετά από αυτή την περίοδο, δεν μπορείτε να πάρετε χάπια.

Η σύνθεση των δισκίων RINZA®

Οι ακόλουθες δραστικές ουσίες αποτελούν μέρος του παρασκευάσματος RINZA® (ένα δισκίο):

  • 2 mg μηλεϊνικής χλωροφαιναμίνης,
  • 10 mg υδροχλωρικής φαινυλεφρίνης.
  • 30 mg καφεΐνης.
  • 500 mg παρακεταμόλης.

Στη σύνθεση RINZA® εκεί έκδοχα: άμυλο αραβοσίτου, κολλοειδές διοξείδιο του πυριτίου, άμυλο αραβοσίτου (20% για πάστα), Κ30 (Ποβιδόνη), στεατικό μαγνήσιο, μεθύλιο νατρίου παραϋδροξυβενζοϊκό, νατριούχο καρβοξυμεθυλικό άμυλο (τύπου Α), τάλκης, χρωστική καρμίνη (Ponceau 4R).

Το κόστος των δισκίων RINZA® από την ARVI ποικίλλει σε διάφορα φαρμακεία στη Ρωσία. Εξαρτάται κυρίως από την περιοχή στην οποία πωλούνται τα χάπια. Διαβάστε τις μέσες τιμές της αγοράς εδώ. Μπορείτε να μάθετε το κόστος των δισκίων RINSA® και να λαμβάνετε ενημερωμένες πληροφορίες σχετικά με τη διαθεσιμότητα του φαρμάκου στα δίκτυα φαρμακείων σε όλη τη Ρωσία.

Οι οδηγίες περιγράφουν τη μέθοδο χρήσης του RINZA®. Σύμφωνα με αυτό, παιδιά άνω των 15 ετών και ενήλικες πρέπει να πίνουν 1 δισκίο 3-4 φορές την ημέρα. Η μέγιστη ημερήσια δόση είναι 4 δισκία. Η πορεία της θεραπείας δεν πρέπει να υπερβαίνει τις 5 ημέρες. Εάν μετά από αυτή την περίοδο, όταν λαμβάνετε RINZA® από τη θερμοκρασία σύμφωνα με τις οδηγίες, δεν υπάρχει θεραπευτική επίδραση, τότε θα πρέπει να συμβουλευτείτε ξανά τον γιατρό σας.

Κατά τη διάρκεια της θεραπείας, είναι απαραίτητο να αποφεύγεται η χρήση αλκοόλ, αγχολυτικών (ηρεμιστικών) και υπνωτικών φαρμάκων. Μην πάρετε ταυτόχρονα με άλλα φάρμακα που περιέχουν παρακεταμόλη.

Το φάρμακο RINZA® χρησιμοποιείται για τη συμπτωματική θεραπεία κρυολογημάτων, οξειών ιογενών λοιμώξεων του αναπνευστικού, συμπεριλαμβανομένης της γρίπης (πυρετό σύνδρομο, σύνδρομο πόνου, ρινόρροια). Σύμφωνα με τις οδηγίες για ιατρική χρήση, το φάρμακο βοηθά στη μείωση του πυρετού, στην ανακούφιση των πονοκεφάλων, στην εξάλειψη της κρύου και ρινικής συμφόρησης. Η παρακεταμόλη, η οποία αποτελεί μέρος του RINSA®, έχει έντονα αναλγητικά και αντιπυρετικά αποτελέσματα. Μειώνει την άρθρωση, κεφαλαλγία και μυϊκούς πόνους, μειώνει τον πυρετό, ανακουφίζει τον πονόλαιμο. Η φαινυλεφρίνη βοηθά στην ανακούφιση της υπεραιμίας και του οιδήματος των βλεννογόνων και των ανώτερων αναπνευστικών οδών. Χλωροφεναμίνη εξαλείφει τον κνησμό της μύτης, των ματιών και του λαιμού, βοηθά στην εξάλειψη οίδημα και ερυθρότητα των βλεννογόνων μεμβρανών της μύτης, ρινοφάρυγγα και τα ιγμόρεια, καθώς και τη μείωση των εξιδρωματική εκδηλώσεις. Η καφεΐνη ενισχύει την αναλγητική δράση της παρακεταμόλης 1.

Η χρήση των δισκίων RINZA® αντενδείκνυται:

  • Με έντονη αθηροσκλήρωση των στεφανιαίων αρτηριών, αρτηριακή υπέρταση, πυλαία υπέρταση, σακχαρώδη διαβήτη,
  • ενώ λαμβάνουν αναστολείς ΜΑΟ, τρικυκλικά αντικαταθλιπτικά, β-αναστολείς κλπ.
  • τη χρήση άλλων προϊόντων που περιέχουν ουσίες που αποτελούν μέρος του RINZA ®.
  • την εγκυμοσύνη και τη γαλουχία ·
  • με υψηλή ευαισθησία στην παρακεταμόλη και άλλα συστατικά που αποτελούν μέρος του φαρμάκου.
  • με αλκοολισμό?
  • κάτω από την ηλικία των 15 ετών.

Πάρτε το φάρμακο με προσοχή παρουσία των ακόλουθων ασθενειών και καταστάσεων:

  • υπερθυρεοειδισμός;
  • φαιοχρωμοκύτωμα.
  • βρογχικό άσθμα.
  • χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια.
  • εμφύσημα.
  • χρόνια βρογχίτιδα.
  • έλλειψη αφυδρογονάσης γλυκόζης-6-φωσφορικού άλατος.
  • αιμολυτική αναιμία.
  • παθολογίες του αίματος.
  • οξεία ηπατίτιδα.
  • συγγενής υπερχολερυθριναιμία (σύνδρομα Gilbert, Johnson και Rotor Dublin).
  • νεφρική και / ή ηπατική ανεπάρκεια.
  • απόφραξη του πυλωρού,
  • δωδεκαδακτυλική στένωση και / ή έλκος στομάχου.
  • επιληψία;
  • γλαύκωμα κλειστής γωνίας.
  • υπερπλασία του προστάτη.

Αξίζει επίσης να χρησιμοποιηθεί το φάρμακο με προσοχή κατά τη λήψη φαρμάκων που μπορεί να έχουν αρνητικές επιπτώσεις στο ήπαρ.

Rinza

Μορφές απελευθέρωσης με τιμές

Οδηγίες για το φάρμακο Rinza, ενδείξεις, αντενδείξεις, δοσολογία, ανασκοπήσεις και άλλες χρήσιμες πληροφορίες παρουσιάζονται σε αυτή τη σελίδα πλήρως.

Κατασκευαστές: Μοναδικά (Ινδία) ενεργά συστατικά

  • Καφεΐνη
  • Παρακεταμόλη
  • Φαινυλεφρίνη
  • Χλωραμφενικόλη
Κατηγορία ασθενειών
  • Οξεία παραρρινοκολπίτιδα
  • Οξεία λοίμωξη της ανώτερης αναπνευστικής οδού πολλαπλής και απροσδιόριστης εντοπισμού
  • Vasomotor και αλλεργική ρινίτιδα
  • Πυρετός άγνωστης προέλευσης
  • Πονοκέφαλος
  • Τοπικό οίδημα
Κλινικο-φαρμακολογική ομάδα
  • Δεν έχει καθοριστεί. Δείτε τις οδηγίες
Φαρμακολογική δράση
  • Αντιπυρετικό
  • Αναλγητικό (μη ναρκωτικό)
  • Αντιισταμινικό
  • Vasoconstrictor
Φαρμακολογική ομάδα
  • Ανιλίδες σε συνδυασμούς

RHINZA

Το φάρμακο: RHINZA®


Ενεργό συστατικό: χτένα. φάρμακο
Κωδικός ATX: N02BE51
KFG: Ένα φάρμακο για τη συμπτωματική θεραπεία οξέων αναπνευστικών ασθενειών
Reg. Αριθμός: P №015798 / 01
Ημερομηνία εγγραφής: 28.06.04
Ιδιοκτήτης reg. ID: ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΑ Εργαστήρια

ΦΟΡΜΑ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑΣ, ΣΥΝΘΕΣΗ ΚΑΙ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ

?Τα δισκία είναι στρογγυλά, επίπεδα, ροζ χρώματος με σκούρο ροζ και άσπρα μπαλώματα, με λοξότμητα άκρα και διαχωριστικά σημάδια στη μία πλευρά.

Έκδοχα: κολλοειδές διοξείδιο του πυριτίου, βαμβακερό χρώμα 4R, άμυλο αραβοσίτου, ποβιδόνη (Κ-30), μεθυλοϋδροξυβενζοϊκό νάτριο, στεατικό μαγνήσιο, καθαρισμένος τάλκης, γλυκολικό άμυλο νατρίου, καθαρισμένο νερό.

10 τεμ. - φυσαλίδες (1) - συσκευασίες από χαρτόνι.
10 τεμ. - φυσαλίδες (2) - πακέτα από χαρτόνι.
10 τεμ. - φυσαλίδες (10) - συσκευασίες από χαρτόνι.

Η περιγραφή του φαρμάκου βασίζεται σε επίσημα εγκεκριμένες οδηγίες χρήσης.

Φαρμακολογική δράση:

Rinza οδηγίες χρήσης

Μορφή απελευθέρωσης, σύνθεση και συσκευασία

◊ Τα δισκία είναι στρογγυλά, επίπεδα, ροζ χρώματος με σκούρα ροζ και άσπρα μπαλώματα, με λοξά άκρα και διαχωριστικά σημάδια στη μία πλευρά.

Έκδοχα: κολλοειδές διοξείδιο του πυριτίου, άμυλο αραβοσίτου, άμυλο αραβοσίτου (για πάστα 20%), ποβιδόνη (Κ-30), παρα-υδροξυβενζοϊκό μεθύλιο, στεαρικό μαγνήσιο, τάλκη, καρβοξυμεθυλικό άμυλο (τύπος Α) και βαμμένα χρώματα (Ponso 4R).

10 τεμ. - φυσαλίδες (1) - συσκευασίες από χαρτόνι.

Η περιγραφή του φαρμάκου βασίζεται στις επίσημες οδηγίες χρήσης και εγκρίνεται από τον κατασκευαστή.

Φαρμακολογική δράση

Η παρακεταμόλη έχει αναλγητικό και αντιπυρετικό αποτέλεσμα. Μειώνει τον πόνο που παρατηρείται στα κρυολογήματα, τον πονόλαιμο, τον πονοκέφαλο, τον πόνο των μυών και των αρθρώσεων, μειώνει τον υψηλό πυρετό.

Φαινυλεφρίνη - Αλφα1-αδρενομιμητική. Έχει αγγειοσυσταλτικό αποτέλεσμα, μειώνει το πρήξιμο και την υπεραιμία των βλεννογόνων της ανώτερης αναπνευστικής οδού και των παραρινικών κόλπων.

Χλωροφαιναμίνη - παρεμποδιστής ισταμίνης Η1-ο υποδοχέας έχει αντιαλλεργικό αποτέλεσμα, μειώνει το πρήξιμο και την υπεραιμία των βλεννογόνων της ρινικής κοιλότητας, του ρινοφάρυγγα και των παραρινικών ιγμορείων, εξαλείφει τον κνησμό στα μάτια και τη μύτη, μειώνει τις εξιδρωματικές εκδηλώσεις.

Η καφεΐνη έχει διεγερτική δράση στο κεντρικό νευρικό σύστημα, η οποία οδηγεί σε μείωση της κόπωσης και υπνηλίας και αύξηση της ψυχικής και σωματικής απόδοσης.

Φαρμακοκινητική

Δεν παρέχονται δεδομένα σχετικά με τη φαρμακοκινητική του φαρμάκου Rinza®.

Ενδείξεις

- συμπτωματική θεραπεία "κρυολογήματος", οξειών ιογενών λοιμώξεων του αναπνευστικού συστήματος (συμπεριλαμβανομένης της γρίπης), συνοδευόμενη από πυρετό, πόνο, ρινόρροια.

Δοσολογικό σχήμα

Οι ενήλικες και τα παιδιά άνω των 15 ετών συνταγογραφούνται 1 καρτέλα. 3-4 φορές / ημέρα Η μέγιστη ημερήσια δόση - 4 καρτέλα. Η πορεία της θεραπείας δεν είναι μεγαλύτερη από 5 ημέρες.

Παρενέργειες

Αλλεργικές αντιδράσεις: δερματικό εξάνθημα, κνησμός, κνίδωση, αγγειοοίδημα.

Από την πλευρά του κεντρικού νευρικού συστήματος: ζάλη, διαταραχή του ύπνου, ευερεθιστότητα.

Από το καρδιαγγειακό σύστημα: αυξημένη αρτηριακή πίεση, ταχυκαρδία.

Από την πλευρά του πεπτικού συστήματος: ξηροστομία, ναυτία, έμετος, επιγαστρικός πόνος, ηπατοτοξική επίδραση.

Από το όργανο της όρασης: μυδρίαση, παρίσι, αυξημένη ενδοφθάλμια πίεση.

Από την πλευρά του αιματοποιητικού συστήματος: αναιμία, θρομβοκυτταροπενία, ακοκκιοκυτταραιμία, αιμολυτική αναιμία, απλαστική αναιμία, μετθεμοσφαιριναιμία, πανκυτταροπενία.

Από την πλευρά του ουροποιητικού συστήματος: νεφρικό κολικό, γλυκοζουρία, αδρανειακή νεφρίτιδα, θηλώδης νέκρωση.

Από την πλευρά του αναπνευστικού συστήματος: βρογχική απόφραξη.

Αντενδείξεις

- έντονη αρτηριοσκλήρωση των στεφανιαίων αρτηριών,

- αρτηριακή υπέρταση (σοβαρή οδός) ·

- σακχαρώδης διαβήτης (σοβαρός),

- ταυτόχρονη χορήγηση τρικυκλικών αντικαταθλιπτικών, αναστολέων ΜΑΟ, β-αναστολέων,

- ταυτόχρονη χορήγηση παρασκευασμάτων που περιέχουν τα συστατικά που περιλαμβάνονται στο παρασκεύασμα Rinza ®,

- την ηλικία των παιδιών έως 15 ετών ·

- υπερευαισθησία στο φάρμακο.

Προφυλάξεις θα πρέπει να χρησιμοποιείται φάρμακο για την υπέρταση, υπερθυρεοειδισμό, φαιοχρωμοκύττωμα, ο διαβήτης, το βρογχικό άσθμα, χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια, ανεπάρκεια της αφυδρογονάσης γλυκόζης-6-φωσφορικής, παθήσεις του αίματος, εκ γενετής υπερχολερυθριναιμία (σύνδρομο Gilbert, σύνδρομο Dubin-Johnson, σύνδρομο Rotor), ηπατική και / ή νεφρική ανεπάρκεια, γλαύκωμα κλεισίματος γωνίας, προστατική υπερπλασία.

Χρήση κατά τη διάρκεια της κύησης και της γαλουχίας

Ο καθορισμός του φαρμάκου Rinza ® κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και της γαλουχίας αντενδείκνυται.

Ειδικές οδηγίες

Κατά τη διάρκεια της χρήσης του φαρμάκου, το Rinza® πρέπει να απέχει από τη χρήση αλκοόλ, υπνωτικών χαπιών και αγχολυτικών φαρμάκων (ηρεμιστικά).

Μην πάρετε ταυτόχρονα με άλλα φάρμακα που περιέχουν παρακεταμόλη.

Ο ασθενής πρέπει να ενημερώνεται ότι εάν το φάρμακο έχει καταστεί άχρηστο ή έχει λήξει, δεν πρέπει να το ρίχνετε στα λύματα ή στο δρόμο. Είναι απαραίτητο να τοποθετήσετε το φάρμακο στην τσάντα και να το βγάλετε στα σκουπίδια. Αυτά τα μέτρα θα βοηθήσουν στην προστασία του περιβάλλοντος.

Επίδραση στην ικανότητα οδήγησης των μηχανισμών μεταφοράς και ελέγχου της μηχανής

Κατά τη διάρκεια της θεραπείας, θα πρέπει να αποφεύγετε την οδήγηση μηχανοκίνητων οχημάτων και τη συμμετοχή σε άλλες δυνητικά επικίνδυνες δραστηριότητες που απαιτούν αυξημένη συγκέντρωση και ψυχοκινητική ταχύτητα.

Υπερδοσολογία

Λόγω, κατά κανόνα, παρακεταμόλης, εμφανίζεται υπερδοσολογία μετά τη λήψη περισσότερων από 10-15 g αυτών.

Συμπτώματα: χλιδή του δέρματος, ανορεξία, ναυτία, έμετος, ηπατονοσέρωση, αυξημένη δραστηριότητα των ηπατικών τρανσαμινασών, αύξηση του χρόνου προθρομβίνης.

Θεραπεία: γαστρική έκπλυση ακολουθούμενη από διορισμό ενεργού άνθρακα, συμπτωματική θεραπεία, εισαγωγή μεθειονίνης μετά από 8-9 ώρες μετά από υπερδοσολογία και ακετυλοκυστεΐνη - μετά από 12 ώρες.

Αλληλεπιδράσεις φαρμάκων

Το Rinza ® ενισχύει τις επιδράσεις των αναστολέων ΜΑΟ, των ηρεμιστικών ουσιών, της αιθανόλης.

Με την ταυτόχρονη χρήση του φαρμάκου Rinza® με αντικαταθλιπτικά, αντιπαρκινσονικά φάρμακα, αντιψυχωσικά, παράγωγα φαινοθειαζίνης αυξάνει τον κίνδυνο ουρικής κατακράτησης, ξηροστομίας και δυσκοιλιότητας.

Το GCS με ταυτόχρονη χρήση του φαρμάκου Rinza ® αυξάνει τον κίνδυνο γλαυκώματος.

Η παρακεταμόλη μειώνει την αποτελεσματικότητα των διουρητικών φαρμάκων.

Η αιθανόλη ενισχύει το ηρεμιστικό αποτέλεσμα των αντιισταμινικών φαρμάκων.

Η χρήση χλωροφαιναμίνης ταυτόχρονα με αναστολείς ΜΑΟ, η φουραζολιδόνη μπορεί να οδηγήσει σε υπερτασική κρίση, διέγερση, υπερπυρεξία.

Τα τρικυκλικά αντικαταθλιπτικά αυξάνουν την αδρενομιμητική δράση της φαινυλεφρίνης, ο ταυτόχρονος διορισμός αλοθάνης αυξάνει τον κίνδυνο εμφάνισης κοιλιακών αρρυθμιών.

Η φαινυλεφρίνη μειώνει την υποτασική επίδραση της γουαεθιδίνης, η οποία, με τη σειρά της, ενισχύει την αλφα-αδρενομητρίωση της φαινυλεφρίνης.

Με την ταυτόχρονη χρήση του Rinza με βαρβιτουρικά, η διφενίνη, η καρβαμαζεπίνη, η ριφαμπικίνη και άλλοι επαγωγείς των μικροσωμικών ενζύμων του ήπατος αυξάνουν τον κίνδυνο εμφάνισης της ηπατοτοξικής επίδρασης της παρακεταμόλης.

Όροι πώλησης φαρμακείου

Το φάρμακο εγκρίνεται για χρήση ως μέσο εξωχρηματιστηριακής χρήσης.

Όροι και συνθήκες αποθήκευσης

Το φάρμακο πρέπει να φυλάσσεται μακριά από παιδιά, στεγνό, προστατευμένο από το φως, σε θερμοκρασία που δεν υπερβαίνει τους 25 ° C. Διάρκεια ζωής - 3 χρόνια.

Rinza

Ενδείξεις χρήσης

Φλεγμονώδες σύνδρομο (καταρροϊκές και μολυσματικές ασθένειες);

επίσης ενδείξεις για τη λήψη του Rinza είναι η ιγμορίτιδα, η ρινόρροια (οξεία ρινίτιδα, αλλεργική ρινίτιδα).

Πιθανά ανάλογα (υποκατάστατα)

Ενεργό συστατικό, ομάδα

Δοσολογικό Έντυπο

δισκία, επικαλυμένα δισκία

Μπορώ να μασήσω, να συντρίψω ή να σπάσω ένα χάπι; Και αν έχει πολλά συστατικά; Και αν καλύπτεται με ένα κέλυφος; Διαβάστε παρακάτω.

Αντενδείξεις

Υπερευαισθησία στη Rinzai εκφράζεται στεφανιαία αθηροσκλήρωση, υπέρταση (Σοβαρή), διαβήτη (Σοβαρή), εγκυμοσύνη, γαλουχία, βρεφική ηλικία (έως 6 ετών).C προσοχή. Ανεπάρκεια της γλυκόζης-6-φωσφορικής αφυδρογονάσης. ηπατική και / ή νεφρική ανεπάρκεια, γλαύκωμα κλεισίματος γωνίας, προστατική υπερπλασία, (συμπτώματα Gilbert, Dubin-Johnson και Rotor), αρτηριακή υπέρταση, θυρεοτοξίκωση, διαβήτης, COPD (πνευμονικό εμφύσημα, χρόνια βρογχίτιδα), ταυτόχρονη χορήγηση αναστολέων ΜΑΟ και β-αναστολέων.

Τρόπος εφαρμογής: δοσολογία και θεραπεία

Στο εσωτερικό, ενήλικες - 1-2 ταμπλέτες Rinza με ένα διάστημα 4-6 ωρών.

Η μέγιστη ημερήσια δόση είναι 12 δισκία.

Παιδιά ηλικίας άνω των 6 ετών - 1 δισκίο του φαρμάκου με διάστημα 4 ωρών. Η μέγιστη ημερήσια δόση είναι 5 δισκία Rinza για μέγιστο διάστημα 7 ημερών.

Φαρμακολογική δράση

Συνδυασμένο εργαλείο που έχει αντιπυρετική, αναλγητική, άλφα-αδρενοσυμβατική δράση, αγγειοσυσταλτική και αντιισταμινική δράση, εξαλείφει τα συμπτώματα του "κρύου".

Η καφεΐνη στη σύνθεση του Rinza διεγείρει τα ψυχοκινητικά κέντρα του εγκεφάλου, ενισχύει την επίδραση των αναλγητικών, εξαλείφει την υπνηλία και την κούραση, αυξάνει τη σωματική και πνευματική απόδοση, μειώνει τον χρόνο αντίδρασης, μειώνει προσωρινά την κόπωση και την υπνηλία.

Η παρακεταμόλη είναι ένα μη ναρκωτικό αναλγητικό. εμποδίζει το COX, κυρίως στο κεντρικό νευρικό σύστημα, που επηρεάζει τα κέντρα του πόνου και τη θερμορύθμιση. Έχει αναλγητικό και αντιπυρετικό αποτέλεσμα.

Η φαινυλεφρίνη είναι άλφα αδρενεργικός αγωνιστής με μέτρια αγγειοσυσταλτική δράση.

Η χλωροφαιναμίνη (αναστολέας υποδοχέα Η1-ισταμίνης), η οποία αποτελεί μέρος του Rinza, περιορίζει τα ρινικά αγγεία, εξαλείφει την πρήξιμο και την υπεραιμία του ρινικού βλεννογόνου, του ρινοφάρυγγα και των παραρινικών ιγμορείων. μειώνει τις εξιδρωματικές εκδηλώσεις, καταστέλλει τα συμπτώματα της αλλεργικής ρινίτιδας.

Παρενέργειες

Αλλεργικές αντιδράσεις στα συστατικά του Rinza (δερματικό εξάνθημα, κνησμός, κνίδωση, αγγειοοίδημα), ναυτία, επιγαστρικό πόνο, αναιμία, θρομβοπενία, ακοκκιοκυτταραιμία. Αυξημένη ευερεθιστότητα, ζάλη, αυξημένη αρτηριακή πίεση, παραβίαση του ύπνου. Μυδριασία, παρησία στέγασης, αυξημένη ενδοφθάλμια πίεση, ξηροστομία. κατακράτηση ούρων.

Με παρατεταμένη χρήση σε μεγάλες δόσεις - ηπατοτοξική επίδραση, αιμολυτική ή απλαστική αναιμία, μετθεμοσφαιριναιμία, πανκυτταροπενία, νεφροτοξικότητα (νεφροί κολικοί, γλυκοζουρία, διάμεση νεφρίτιδα, θηλώδης νέκρωση).

Συμπτώματα: παρακεταμόλη (όταν λαμβάνεται περισσότερο από 10-15 g) - χλωμό δέρμα, απώλεια της όρεξης, ναυτία, έμετος, τοξική ηπατίτιδα, μέχρι την ανάπτυξη ηπατοηκεύρωσης, αυξημένη δραστηριότητα ηπατικών τρανσαμινασών, αύξηση του χρόνου προθρομβίνης.

Θεραπεία υπερδοσολογίας με Rinza: συμπτωματική, γαστρική πλύση, χορήγηση δωρητών ομάδας SH και προδρόμων σύνθεσης γλουταθειόνης-μεθειονίνης 8-9 ώρες μετά από υπερδοσολογία και Ν-ακετυλοκυστεΐνη - 12 ώρες.

Ειδικές οδηγίες

Κατά τη διάρκεια της θεραπείας, το Rinza διεξάγει παρακολούθηση του περιφερικού αίματος και της λειτουργικής κατάστασης του ήπατος.

Κατά τη διάρκεια της θεραπείας, μην πάρετε υπνωτικά χάπια και αγχολυτικά φάρμακα (ηρεμιστικά).

Μην πάρετε μαζί με άλλα φάρμακα που περιέχουν παρακεταμόλη.

Εάν τα συμπτώματα της νόσου δεν εξαφανιστούν εντός 5 ημερών από τη χρήση του Rinza, θα πρέπει να συμβουλευτείτε γιατρό.

Κατά τη διάρκεια της θεραπείας με φάρμακα, είναι απαραίτητο να αποφεύγεται η χρήση αιθανόλης (ενδεχομένως εμφάνισης ηπατοτοξικότητας), η οδήγηση οχημάτων και η άσκηση άλλων δυνητικά επικίνδυνων δραστηριοτήτων που απαιτούν υψηλή συγκέντρωση προσοχής και ψυχοκινητική ταχύτητα.

Αλληλεπίδραση

Η θεραπεία με το Rinza ενισχύει τα αποτελέσματα των αναστολέων ΜΑΟ, των ηρεμιστικών φαρμάκων, της αιθανόλης.

Η αιθανόλη ενισχύει το ηρεμιστικό αποτέλεσμα των αντιισταμινικών φαρμάκων.

Αντικαταθλιπτικά, αντιπαρκινσονικά και αντιψυχωσικά φάρμακα, παράγωγα φαινοθειαζίνης αυξάνουν τον κίνδυνο κατακράτησης ούρων, ξηροστομία και δυσκοιλιότητα.

Το GCS αυξάνει τον κίνδυνο εμφάνισης γλαυκώματος.

Η παρακεταμόλη στη σύνθεση του Rinza μειώνει την αποτελεσματικότητα των ουρικουσικών φαρμάκων.

Η χλωροφαιναμίνη ταυτόχρονα με αναστολείς ΜΑΟ, η φουραζολιδόνη μπορεί να προκαλέσει υπερτασική κρίση, διέγερση, υπερπυρεξία.

Τα τρικυκλικά αντικαταθλιπτικά αυξάνουν την αδρενομιμητική επίδραση της φαινυλεφρίνης στο συστατικό του Rinza, η ταυτόχρονη χορήγηση αλοθάνης αυξάνει τον κίνδυνο κοιλιακών αρρυθμιών.

Η θεραπεία με το Rinza μειώνει την υποτασική δράση της γουανεθιδίνης, η οποία με τη σειρά της ενισχύει την αλφα-αδρενεργική δράση της φαινυλεφρίνης.

Ταμπλέτες Rinza: οδηγίες για παιδιά και ενήλικες, την τιμή και τις αναθεωρήσεις των γιατρών

Σε αυτό το ιατρικό άρθρο μπορεί να βρεθεί με το φάρμακο Rinza. Οι οδηγίες χρήσης θα εξηγήσουν σε ποιες περιπτώσεις μπορείτε να πάρετε μια κόνι ή δισκία, από τα οποία βοηθά το φάρμακο, ποιες είναι οι ενδείξεις χρήσης, αντενδείξεις και παρενέργειες. Ο σχολιασμός παρουσιάζει τη μορφή απελευθέρωσης του φαρμάκου και τη σύνθεσή του.

Στο άρθρο, οι γιατροί και οι καταναλωτές μπορούν να αφήνουν μόνο πραγματικές κριτικές για το Rinza, από το οποίο μπορείτε να μάθετε αν το φάρμακο βοήθησε στη θεραπεία συμπτωμάτων του κοινού κρυολογήματος, γρίπης και ARVI (ρινική καταρροή, πυρετός και πονόλαιμος) σε ενήλικες και παιδιά για τα οποία έχει συνταγογραφηθεί. Το εγχειρίδιο παραθέτει αναλόγια του Rinza, τις τιμές των φαρμάκων στα φαρμακεία, καθώς και τη χρήση του κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Τα δισκία, συμπεριλαμβανομένης της επαναρρόφησης Lorsept και αναισθητικών, οι οδηγίες χρήσης Rinza συνταγογραφούνται για τη λήψη συμπτωματικής θεραπείας των «ψυχρών» οξέων αναπνευστικών ασθενειών.

Τύπος απελευθέρωσης και σύνθεση

Το φάρμακο Rinza είναι διαθέσιμο σε δισκία μορφής δοσολογίας για χορήγηση από το στόμα. Έχουν ένα ροζ χρώμα με σκούρο ροζ ή λευκό παφλασμούς, στρογγυλό σχήμα και λοξότμητες άκρες. Η σύνθεση του φαρμάκου περιλαμβάνει μερικά σημαντικά δραστικά συστατικά, η περιεκτικότητά τους σε ένα δισκίο είναι:

  1. Μηλεϊνική χλωροφαιναμίνη - 2 mg.
  2. Υδροχλωρική φαινυλεφρίνη - 10 mg.
  3. Καφεΐνη - 30 mg.
  4. Παρακεταμόλη - 500 mg.

Επίσης περιλαμβάνεται στα έκδοχα του δισκίου.

Τα δισκία Rinza συσκευάζονται σε μια κυψέλη 10 τεμαχίων. Το κουτί περιέχει μία κυψέλη με χάπια και οδηγίες για τη χρήση του φαρμάκου.

Δισκία απορρόφησης (Rinza Lorsept και Lorsept Anesthetics).

Άλλες μορφές δοσολογίας, είτε πρόκειται για σκόνη είτε για κάψουλες, δεν υπάρχουν.

2,4-διχλωροβενζυλική αλκοόλη + αμυλομετακρεσόλη + έκδοχα (Rinza Lorcept).

2,4-διχλωροβενζυλική αλκοόλη + αμυλμετακρεσόλη + μονοϋδρική υδροχλωρική λιδοκαΐνη + έκδοχα (αναισθητικά Rinza Lorcept).

Φαρμακολογική δράση

Το Rhinza είναι ένα φάρμακο συνδυασμού. Μεταξύ των συστατικών είναι τέσσερα κύρια συστατικά, καθένα από τα οποία έχει το δικό του θεραπευτικό αποτέλεσμα.

Η παρακεταμόλη παράγει αναλγητικό και αντιπυρετικό αποτέλεσμα, συμβάλλει στη μείωση της θερμοκρασίας και στη μείωση της σοβαρότητας του συνδρόμου πόνου που συνοδεύει τα περισσότερα κρυολογήματα (συμπεριλαμβανομένου του πονόλαιμου, του πόνου των μυών και των αρθρώσεων, του πονοκεφάλου).

Η χλωροφαιναμίνη παράγει αντιαλλεργική δράση, βοηθά στην ανακούφιση του κνησμού των ματιών, του λαιμού και της μύτης, μειώνει την υπεραιμία και το πρήξιμο των βλεννογόνων της ρινικής κοιλότητας, των παραρρινικών ιγμορείων και του ρινοφάρυγγα και η χλωροφαιναμίνη μειώνει τις εκκριτικές εκδηλώσεις.

Η φαινυλεφρίνη έχει αγγειοσυσπαστική ιδιότητα και συμβάλλει στη μείωση της διόγκωσης και της υπεραιμίας των βλεννογόνων της ανώτερης αναπνευστικής οδού. Η καφεΐνη παράγει ένα διεγερτικό αποτέλεσμα στο κεντρικό νευρικό σύστημα, το οποίο αυξάνει τη σωματική και πνευματική απόδοση και μειώνει την υπνηλία και την κούραση.

Ενδείξεις χρήσης

Τι βοηθάει η Rinza; Σύμφωνα με τις οδηγίες, τα δισκία χρησιμοποιούνται για τη συμπτωματική θεραπεία κρυολογήματος, οξείας ιογενούς αναπνευστικής μολύνσεως (ARVI), συμπεριλαμβανομένης της γρίπης, που εμφανίζεται με πόνο, ρινόρροια και πυρετό.

Οδηγίες χρήσης

Οι ενήλικες Rhinza και τα παιδιά άνω των 15 ετών συνταγογραφούν 1 δισκίο 3-4 φορές την ημέρα. Η μέγιστη ημερήσια δόση είναι 4 δισκία. Η πορεία της θεραπείας δεν είναι μεγαλύτερη από 5 ημέρες.

Rinza Lorsept

Ενήλικες και παιδιά άνω των 6 ετών: διαλύονται 1 δισκίο κάθε 2-3 ώρες. Η μέγιστη ημερήσια δόση είναι 8 δισκία.

Αναισθητικά Rinza Lorcept

Τοπικά. Ενήλικες και παιδιά άνω των 12 ετών: διαλύστε 1 δισκίο κάθε 2-3 ώρες. Η μέγιστη ημερήσια δόση είναι 8 δισκία. Η διάρκεια της θεραπείας είναι 5-7 ημέρες.

Αντενδείξεις

  • διαταραχές του αίματος;
  • μείωση της περιεκτικότητας των λευκοκυττάρων ή της αιμοσφαιρίνης στο αίμα.
  • υπερευαισθησία στο φάρμακο και στα συστατικά του.
  • την εγκυμοσύνη και τη γαλουχία ·
  • σακχαρώδης διαβήτης.
  • υπερπλασία του προστάτη με δυσκολία στην ούρηση
  • σοβαρές μορφές αρτηριοσκλήρωσης των καρδιακών αγγείων.
  • αϋπνία;
  • σοβαρή καρδιακή ανεπάρκεια, συμπεριλαμβανομένων διαταραχών του ρυθμού.
  • επιληψία και σπασμωδικές καταστάσεις.
  • συγγενής αύξηση της χολερυθρίνης στο αίμα.
  • φαιοχρωμοκύτωμα.
  • απόφραξη του πυλωρού,
  • σοβαρή υπέρταση.
  • ηλικίας έως 15 ετών ·
  • υπερευαισθησία στα παράγωγα ξανθίνης (θεοβρωμίνη, θεοφυλλίνη);
  • υπερθυρεοειδισμός;
  • χρόνια πνευμονική νόσο με αποφρακτικά συμπτώματα.
  • Σύνδρομο Dubin-Johnson.
  • αλκοολικός εθισμός;
  • βρογχικό άσθμα.
  • σοβαρές μορφές νεφρικής και ηπατικής ανεπάρκειας.
  • αυξημένη ενδοφθάλμια πίεση και γλαύκωμα.

Μην το χρησιμοποιείτε με αντικαταθλιπτικά, βήτα-αναστολείς, αναστολείς μονοαμινοξειδάσης (ΜΑΟ) και με ημισέληλη μετά την ολοκλήρωση της λήψης αναστολέων ΜΑΟ.

Παρενέργειες

Η λήψη δισκίων Rinza μπορεί να οδηγήσει στην εμφάνιση ανεπιθύμητων αντιδράσεων από διάφορα όργανα και συστήματα, τα οποία περιλαμβάνουν:

  • Ουροποιητικό σύστημα - ανάπτυξη νεολικού κολικού, φλεγμονή του ιστού των νεφρών (διάμεση νεφρίτιδα).
  • Νευρικό σύστημα - διαταραχή του ύπνου (κακός ύπνος), ευερεθιστότητα, ζάλη.
  • Καρδιαγγειακό σύστημα - αύξηση του καρδιακού ρυθμού (ταχυκαρδία), αυξημένη αρτηριακή πίεση.
  • Το όργανο όρασης είναι η αύξηση του επιπέδου της ενδοφθάλμιας πίεσης, της παρησίας της διαμονής, της μυδριασίας (διασταλμένοι μαθητές).
  • Αίμα και ερυθρό μυελό των οστών - μείωση του αριθμού των αιμοπεταλίων (θρομβοπενία), κοκκιοκυττάρων (κοκκιοκυτταροπενία) ανά μονάδα όγκου αίματος, αναιμία (αναιμία).
  • Αλλεργικές αντιδράσεις - εξάνθημα, κνησμός, κάψιμο αντίδρασης με τη μορφή τσουκνίδες (κνίδωση), διόγκωση των ιστών με προνομιακό εντοπισμό στις περιοχές του προσώπου και εξωτερικά γεννητικά όργανα (αγγειοοίδημα Quincke).
  • Το πεπτικό σύστημα - ξηροστομία, ναυτία, διαλείπων έμετος, πόνος στο στομάχι (άνω κοιλιακή χώρα), τοξικές επιδράσεις στο ήπαρ.
  • Το αναπνευστικό σύστημα είναι ένας σπασμός των λείων μυών των τοιχωμάτων των βρόγχων με τη στένωση τους (βρογχόσπασμος).

Η ανάπτυξη αρνητικών αντιδράσεων είναι η βάση για να σταματήσετε τη λήψη δισκίων Rinza και να δείτε έναν γιατρό.

Παιδιά, εγκυμοσύνη και θηλασμός

Ο καθορισμός του φαρμάκου Rinza κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και της γαλουχίας αντενδείκνυται.

Χρήση σε παιδιά

Το φάρμακο αντενδείκνυται σε παιδιά και εφήβους κάτω των 15 ετών (Rinzai Lorsept - έως 6 ετών, Lorsept Anestetiks - έως 12 ετών).

Ειδικές οδηγίες

Κατά τη διάρκεια της θεραπείας με φάρμακα, είναι απαραίτητο να αποφεύγεται η χρήση αλκοόλ, υπνωτικών χαπιών και αγχολυτικών φαρμάκων (ηρεμιστικά). Δεν συνιστάται η ταυτόχρονη λήψη του Rinza με άλλα φάρμακα που περιέχουν παρακετόλη.

Κατά τη διάρκεια της φαρμακευτικής αγωγής, συνιστάται να αποφεύγετε την οδήγηση οχημάτων και τη συμμετοχή σε άλλες δυνητικά επικίνδυνες δραστηριότητες που απαιτούν αυξημένη συγκέντρωση και ψυχοκινητική ταχύτητα.

Αλληλεπιδράσεις φαρμάκων

Η καφεΐνη είναι ένα μέρος της Rinzai βελτιώνει τη βιοδιαθεσιμότητα άλλων τα αντιπυρετικά αναλγητικά, ενισχύει τις επιδράσεις ορισμένων παραγώγων ξανθίνης, άλφα- και βήτα-αγωνιστές, ψυχοδραστικών κεφάλαια. Η σιμετιδίνη, η ισονιαζίδη, τα ορμονικά αντισυλληπτικά ενισχύουν τη δράση της καφεΐνης.

Η καφεΐνη μειώνει την επίδραση λήψης οπιοειδών αναλγητικών, ηρεμιστικών, αναισθητικών και φαρμάκων που καταστέλλουν το κεντρικό νευρικό σύστημα. Η καφεΐνη μειώνει τη συγκέντρωση του λιθίου στο αίμα.

Αναλόγους του φαρμάκου Rinza

  1. Ibuklin
  2. Adzhikold.
  3. Γρίπη γρίπης για κρυολογήματα και γρίπη.
  4. Daleron C junior.
  5. Grippand
  6. Γρίπη
  7. Trigan D.
  8. Neofelu 750.
  9. Gevadal
  10. Ajikold Hotmiks.
  11. Coffeedon.
  12. Tylenol για κρυολογήματα.
  13. Fastk plus.
  14. Μεσαβίττ
  15. Δολάριο.
  16. AntiFlu Kids.
  17. Γρίπη από το κρύο και τη γρίπη.
  18. Ημέρα πενταφλουκίνης.
  19. Codelmikst.
  20. TheraFlu.
  21. Coldfrey
  22. Κωδεΐνη + Παρακεταμόλη.
  23. Ημικρανία
  24. Rinikold HotMix.
  25. Flustop.
  26. Andrews Ansver.
  27. Paracetamol Extra Παιδιά.
  28. Fastk
  29. Influnet.
  30. Femizol
  31. Novalgin.
  32. Επόμενο.
  33. Vicks Active SimptoMax.
  34. Solpadein.
  35. Toff plus.
  36. Efferalgan με βιταμίνη C.
  37. Οι καρτέλες Dolospa.
  38. Brustan.
  39. Maxicold Reno.
  40. Grippostad.
  41. Apap C Plus.
  42. Mulsinex.
  43. Grippand HotActive.
  44. Coldact Flu Plus.
  45. Padewix.
  46. Stopgripan.
  47. Flucomp.
  48. Saridon.
  49. Migrenol.
  50. Hyrumat.
  51. Coldrex.
  52. Panadein.
  53. Febritset.
  54. Ψυχρός
  55. AntiFlu.
  56. Καφετίνη.
  57. Flukoldin.
  58. Flucoldex.
  59. Πενταφλουκίνη.
  60. Panadol Extra.
  61. Panoxen.
  62. Ferwex.
  63. Παρακοταμόλη.
  64. Rinzasip με βιταμίνη C.
  65. Rinicold
  66. Infloblok.
  67. Antigrippin.
  68. Rinzasip.
  69. Paracetamol Extra.
  70. Πέρασμα.
  71. Παιδική Tylenol για κρυολογήματα.
  72. Plivalgin.
  73. Strimol plus.
  74. AnGriCaps Maxim.
  75. Lemsip.
  76. Pentalgin.
  77. Maxicold
  78. Stopgripan forte.
  79. Daleron C.

Rinza ή Theraflu - ποιο είναι το καλύτερο;

Στο Rinza, το περιεχόμενο της παρακεταμόλης είναι υψηλότερο από ό, τι στο Theraflu και η καφεΐνη επίσης δεν υπάρχει στην τελευταία. Επομένως, το αναμενόμενο θεραπευτικό αποτέλεσμα της λήψης του Rinza είναι υψηλότερο από αυτό του Theraflu. Ωστόσο, αξίζει να θυμηθούμε ότι μια υψηλότερη περιεκτικότητα σε δραστικές ουσίες αυξάνει τον κίνδυνο εμφάνισης παρενεργειών.

Όροι και τιμές διαμονής

Το μέσο κόστος του Rinza (χάπι αριθμό 10) στη Μόσχα είναι 165 ρούβλια. Εφαρμόστε χωρίς ιατρική συνταγή.

Τα δισκία Rinza είναι διάρκειας 3 ετών. Είναι σημαντικό να αποθηκεύσετε το φάρμακο στην αρχική αρχική συσκευασία, στεγνό, προστατευμένο από το φως και μακριά από παιδιά, σε θερμοκρασία αέρα που δεν υπερβαίνει τους +25 C.

Rinza: οδηγίες χρήσης

Σύνθεση

Κάθε δισκίο περιέχει:

Παρακεταμόλη Χ 500 mg

Υδροχλωρική φαινυλεφρίνη. 10 mg

Μηλεϊνική χλωροφαινιραμίνη. 2 mg

Έκδοχα: κολλοειδές διοξείδιο του πυριτίου, 4R βυσσινένιο χρώμα, άμυλο αραβοσίτου, ποβιδόνη (Κ-30), μεθυλοϋδροξυβενζοϊκό νάτριο, άμυλο αραβοσίτου (για πάστα 20%), στεατικό μαγνήσιο, καθαρισμένο τάλκης, άμυλο γλυκολικό νάτριο, καθαρισμένο βέοα.

Περιγραφή

Στρογγυλά επίπεδα ροζ δισκία χωρίς κέλυφος με σκούρα ροζ και λευκά μπαλώματα με λοξότμητα άκρα και διαχωριστικά σημάδια στη μία πλευρά.

Φαρμακολογική δράση

Συνδυασμένο φάρμακο. Η παρακεταμόλη έχει αντιπυρετική αναλγητική δράση: μειώνει το σύνδρομο πόνου, παρατηρείται σε κρυολογήματα - πονόλαιμος, κεφαλαλγία, πόνος στους μύες και στις αρθρώσεις, μειώνει τη υψηλή θερμοκρασία.

Η φαινυλεφρίνη έχει αγγειοσυσταλτική δράση - μειώνει το πρήξιμο και την υπεραιμία των βλεννογόνων της ανώτερης αναπνευστικής οδού και των παραρινικών ιγμορείων.

Η χλωροφαινιραμίνη έχει αντιαλλεργικό αποτέλεσμα: εξαλείφει τα κνησμώδη μάτια, τη μύτη και το λαιμό, το πρήξιμο και την υπεραιμία των βλεννογόνων της ρινικής κοιλότητας, του ρινοφάρυγγα και των παραρινικών ιγμορείων, μειώνει τις εξιδρωματικές εκδηλώσεις. Η καφεΐνη έχει διεγερτική δράση στο κεντρικό νευρικό σύστημα, η οποία οδηγεί σε μείωση της κόπωσης και υπνηλίας και αύξηση της ψυχικής και σωματικής απόδοσης.

Ενδείξεις χρήσης

Αντενδείξεις

Προφυλάξεις - έντονη στεφανιαία αθηροσκλήρωση, υπέρταση, υπερθυρεοειδισμό, φαιοχρωμοκύττωμα, ο διαβήτης, το βρογχικό άσθμα, χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια, η ανεπάρκεια γλυκόζης-6-φωσφορικής αφυδρογονάσης, παθήσεις του αίματος, εκ γενετής υπερχολερυθριναιμία (σύνδρομο Gilbert, Dubina- Johnson και Rotor), ήπατος και / ή νεφρική ανεπάρκεια, γλαύκωμα κλεισίματος γωνίας, προστατική υπερπλασία.

Rinza - επίσημες * οδηγίες χρήσης

ΟΔΗΓΙΕΣ
για την ιατρική χρήση του φαρμάκου

Αριθμός εγγραφής:

Εμπορική ονομασία: Rinza®

INN ή Ομαδοποίηση ονόματος:

Καφεΐνη + Παρακεταμόλη + Φαινυλεφρίνη + Χλωροφαιναμίνη

Δοσολογία:

Σύνθεση

1 δισκίο περιέχει:

Καφεΐνη............................................ 30 mg
Παρακεταμόλη...................................... 500 mg
Υδροχλωρική φαινυλεφρίνη...................... 10 mg
Μηλεϊνική χλωροφαιναμίνη...............................2 mg

και έκδοχα: κολλοειδές διοξείδιο του πυριτίου, άμυλο καλαμποκιού, άμυλο αραβοσίτου (20% για πάστα), ποβιδόνη (Κ30), παραϋδροξυβενζοϊκό μεθυλεστέρα νάτριο, στεατικό μαγνήσιο, τάλκης, νατριούχο καρβοξυμεθυλικό άμυλο (τύπου Α), μία βαφή Ponceau [Ponceau 4R].

Περιγραφή: Στρογγυλά, επίπεδη ροζ δισκία με σκούρα ροζ και άσπρα μπαλώματα, με λοξότμητες άκρες και διαχωριστικά σημάδια στη μία πλευρά.

Φαρμακοθεραπευτική ομάδα

Μέσα για την εξάλειψη των συμπτωμάτων των οξέων αναπνευστικών λοιμώξεων και του "ψυχρού" (ψυχολογικός παράγοντας + αναλγητικός μη ναρκωτικός παράγοντας + άλφα αδρενεργικό μιμητικό + Η1- αναστολέας υποδοχέα ισταμίνης).

Κωδικός ATX [N02BE71]

Φαρμακολογικές ιδιότητες

Συνδυασμένο φάρμακο. Η παρακεταμόλη έχει αντιπυρετική και αναλγητική δράση: μειώνει σύνδρομο πόνου, παρατηρείται σε συνθήκες ψύχους - πονόλαιμο, πονοκέφαλο, μυϊκούς και πόνο στις αρθρώσεις, μειώνει την υψηλή θερμοκρασία. Η φαινυλεφρίνη έχει μια αγγειοσυσταλτική δράση - μειώνει το οίδημα και υπεραιμία των βλεννογόνων μεμβρανών της ανώτερης αναπνευστικής οδού και τα ιγμόρεια. Χλωροφεναμίνη έχουν αντιαλλεργική δράση: αφαιρεί φαγούρα στα μάτια, τη μύτη και το λαιμό, πρήξιμο και τη συμφόρηση των βλεννογόνων μεμβρανών της ρινικής κοιλότητας, ρινοφάρυγγα και ιγμόρεια, μειώνει εξιδρωματική εκδηλώσεις. Η καφεΐνη έχει διεγερτική δράση στο κεντρικό νευρικό σύστημα, η οποία οδηγεί σε μείωση της κόπωσης και υπνηλίας και αύξηση της ψυχικής και σωματικής απόδοσης.

Ενδείξεις

Συμπτωματική θεραπεία κρυολογημάτων, οξειδωτικές λοιμώξεις του αναπνευστικού συστήματος, συμπεριλαμβανομένης της γρίπης (εμπύρετο σύνδρομο, σύνδρομο πόνου, ρινόρροια).

Αντενδείξεις

Εκφρασμένη αθηροσκλήρωση των στεφανιαίων αρτηριών. υπέρταση (σοβαρή) · σακχαρώδη διαβήτη (σοβαρή), υπερευαισθησία στην παρακεταμόλη και άλλα συστατικά που αποτελούν το φάρμακο. λήψη άλλων φαρμάκων που περιέχουν ουσίες που αποτελούν μέρος του Rinza. ταυτόχρονη χορήγηση τρικυκλικών αντικαταθλιπτικών, αναστολέων μονοαμινοξειδάσης (ΜΑΟ), β-αναστολέων, εγκυμοσύνη, γαλουχία; την ηλικία των παιδιών (μέχρι 15 ετών).

Με προσοχή

Στην υπέρταση, υπερθυρεοειδισμό, φαιοχρωμοκύττωμα, ο διαβήτης, το βρογχικό άσθμα, χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια, ανεπάρκεια της αφυδρογονάσης γλυκόζης-6-φωσφορικής, παθήσεις του αίματος, εκ γενετής υπερχολερυθριναιμία (σύνδρομο Gilbert, Dubin-Johnson και Rotor), ηπατική ή / και νεφρική ανεπάρκεια, κλείσιμο μορφή γλαυκώματος, υπερπλασία του προστάτη.

Δοσολογία και χορήγηση

Μέσα Παιδιά άνω των 15 ετών και ενήλικες - 1 δισκίο 3-4 φορές την ημέρα. Η μέγιστη ημερήσια δόση είναι 4 δισκία. Η πορεία της θεραπείας δεν είναι μεγαλύτερη από 5 ημέρες.

Παρενέργειες

Αλλεργικές αντιδράσεις (συμπεριλαμβανομένου δερματικού εξανθήματος, κνησμού, κνίδωσης, αγγειοοιδήματος), ζάλη, διαταραχή ύπνου, ευερεθιστότητα, μυδρίαση. υψηλή αρτηριακή πίεση, ταχυκαρδία. ναυτία, έμετος, επιγαστρικό πόνο, ξηροστομία. κατακράτηση ούρων. Παρέσεις διαμονής, αυξημένη ενδοφθάλμια πίεση. αναιμία, θρομβοκυτοπενία, ακοκκιοκυτταραιμία, αιμολυτική αναιμία, απλαστική αναιμία, μεθαιμοσφαιριναιμία, πανκυτταροπενία, ηπατοτοξική δράση, νεφροτοξικότητα (νεφροί κολικοί, γλυκοζουρία, διάμεση νεφρίτιδα, θηλώδης νέκρωση). βρογχική απόφραξη.

Υπερδοσολογία

Προκαλείται, κατά κανόνα, από παρακεταμόλη, εμφανίζεται μετά τη λήψη περισσότερων από 10-15 g του τελευταίου. Πιθανό: ωχρότητα του δέρματος, ανορεξία, ναυτία, έμετος. ηπατονησέρωση. αυξημένη δραστηριότητα των ηπατικών τρανσαμινασών, αύξηση του χρόνου προθρομβίνης. Σε περίπτωση υπερδοσολογίας, ζητήστε αμέσως ιατρική βοήθεια. Θεραπεία: γαστρική πλύση που ακολουθείται από το διορισμό ενεργού άνθρακα. συμπτωματική θεραπεία, εισαγωγή μεθειονίνης μετά από 8-9 ώρες μετά από υπερδοσολογία και ακετυλοκυστεΐνη - μετά από 12 ώρες.

Αλληλεπίδραση με άλλα φάρμακα

Ενισχύει τα αποτελέσματα των αναστολέων της μονοαμινοξειδάσης (ΜΑΟ), των ηρεμιστικών ουσιών, της αιθανόλης.

Αντικαταθλιπτικά, αντιπαρκινσονικά φάρμακα, αντιψυχωσικά, παράγωγα φαινοθειαζίνης - αυξάνουν τον κίνδυνο ουρικής κατακράτησης, ξηροστομίας και δυσκοιλιότητας. Τα γλυκοκορτικοειδή αυξάνουν τον κίνδυνο ανάπτυξης γλαυκώματος. Η παρακεταμόλη μειώνει την αποτελεσματικότητα των ουρικουσικών φαρμάκων. Η αιθανόλη ενισχύει το ηρεμιστικό αποτέλεσμα των αντιισταμινικών φαρμάκων. Χλωροφεναμίνη ταυτόχρονα με αναστολείς της μονοαμινοξειδάσης (ΜΑΟ), φουραζολιδόνη μπορεί να οδηγήσει σε υπερτασική κρίση, διέγερση της υπερπυρεξία. Τα τρικυκλικά αντικαταθλιπτικά αυξάνουν την αδρενομιμητική δράση της φαινυλεφρίνης, ο ταυτόχρονος διορισμός αλοθάνης αυξάνει τον κίνδυνο εμφάνισης κοιλιακών αρρυθμιών. Μειώνει την υποτασική επίδραση της γουανετιδίνης, η οποία, με τη σειρά της, ενισχύει την άλφα-αδρενομιμητική δράση της φαινυλεφρίνης.

Όταν η ταυτόχρονη χορήγηση με Barbitura, φαινυτοΐνη, καρβαμαζεπίνη, ριφαμπικίνη και άλλων επαγωγέων της μικροσωματικών ηπατικών ενζύμων αυξημένο κίνδυνο ηπατοτοξικών δράση της παρακεταμόλης.

Ειδικές οδηγίες

Κατά τη διάρκεια της θεραπείας θα πρέπει να αποφεύγεται η λήψη αλκοόλ, υπνωτικών χαπιών και αγχολυτικών (ηρεμιστικών) φαρμάκων. Μην πάρετε μαζί με άλλα φάρμακα που περιέχουν παρακεταμόλη.

Επίδραση στην ικανότητα οδήγησης οχημάτων και μηχανισμών οδήγησης

Κατά τη διάρκεια της θεραπείας, είναι απαραίτητο να αποφεύγεται η οδήγηση οχημάτων και η συμμετοχή σε άλλες δυνητικά επικίνδυνες δραστηριότητες που απαιτούν υψηλή συγκέντρωση προσοχής και ψυχοκινητική ταχύτητα.

Τύπος απελευθέρωσης

Χάπια 10 ταμπλέτες ανά κυψέλη AL / AL ή κυψέλη AL / PVC. 1 ή 2 φουσκάλες (10 ή 20 δισκία) μαζί με οδηγίες χρήσης σε κουτί από χαρτόνι.

Συνθήκες αποθήκευσης

Φυλάσσετε σε θερμοκρασία που δεν υπερβαίνει τους 25 ° C σε ξηρό, σκοτεινό μέρος.
Να φυλάσσεται μακριά από παιδιά.

Διάρκεια ζωής

3 χρόνια.
Μην χρησιμοποιείτε μετά την ημερομηνία λήξης.

Όροι πώλησης φαρμακείου:

Κατασκευαστής

"Unic Pharmaceutical Laboratories"
(Κατάστημα της εταιρείας "J.B.Chemicals and Pharmaceuticals Ltd")

Vorley, Mumbai 400 030, Ινδία.

Αντιπροσωπεία στη Ρωσία

Rinza® (Rinza)

Ενεργό συστατικό:

Το περιεχόμενο

Φαρμακολογική ομάδα

Νοσολογική ταξινόμηση (ICD-10)

3D εικόνες

Σύνθεση

Περιγραφή της μορφής δοσολογίας

Στρογγυλά επίπεδα ροζ δισκία με σκούρο ροζ και άσπρα μπαλώματα, με λοξότμητες άκρες και διαχωρισμό των κινδύνων στη μία πλευρά.

Φαρμακολογική δράση

Φαρμακοδυναμική

Συνδυασμένο φάρμακο. Η παρακεταμόλη έχει αντιπυρετική και αναλγητική δράση - μειώνει τον πόνο, παρατηρείται σε κρυολογήματα (πονόλαιμος, κεφαλαλγία, πόνος στους μύες και στις αρθρώσεις), μειώνει τη υψηλή θερμοκρασία. Η φαινυλεφρίνη έχει αγγειοσυσταλτική δράση - μειώνει το πρήξιμο και την υπεραιμία των βλεννογόνων της ανώτερης αναπνευστικής οδού και των παραρινικών ιγμορείων. Η χλωροφαιναμίνη έχει αντιαλλεργικό αποτέλεσμα - εξαλείφει τα κνησμώδη μάτια, τη μύτη και το λαιμό, το πρήξιμο και την υπεραιμία των βλεννογόνων της ρινικής κοιλότητας, του ρινοφάρυγγα και των παραρινικών ιγμορείων, μειώνει τις εξιδρωματικές εκδηλώσεις. Η καφεΐνη έχει διεγερτική δράση στο κεντρικό νευρικό σύστημα, η οποία οδηγεί σε μείωση της κόπωσης και υπνηλίας και αύξηση της ψυχικής και σωματικής απόδοσης.

Ενδείξεις φαρμάκου Rinza ®

Συμπτωματική θεραπεία του κρυολογήματος, ARVI, συμπερ. γρίπη (σύνδρομο πυρετού, σύνδρομο πόνου, ρινόρροια).

Αντενδείξεις

έντονη αθηροσκλήρωση των στεφανιαίων αρτηριών.

υπέρταση (σοβαρή) ·

σακχαρώδης διαβήτης (σοβαρός);

υπερευαισθησία στην παρακεταμόλη και άλλα συστατικά που αποτελούν το φάρμακο.

λήψη άλλων φαρμάκων που περιέχουν ουσίες που αποτελούν μέρος του φαρμάκου Rinza ®;

ταυτόχρονη χορήγηση τρικυκλικών αντικαταθλιπτικών, αναστολέων ΜΑΟ, β-αναστολέων,

την ηλικία των παιδιών (μέχρι 15 ετών).

Με προσοχή: αρτηριακή υπέρταση; υπερθυρεοειδισμός; φαιοχρωμοκύτωμα. σακχαρώδης διαβήτης. βρογχικό άσθμα. χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια. ανεπάρκεια της 6-φωσφορικής αφυδρογονάσης γλυκόζης, διαταραχές του αίματος; συγγενής υπερχολερυθριναιμία (σύνδρομα Gilbert, Dubin-Johnson και Rotor). ηπατική και / ή νεφρική ανεπάρκεια. γλαύκωμα κλεισίματος γωνίας. υπερπλασία του προστάτη.

Παρενέργειες

Αλλεργικές αντιδράσεις (συμπεριλαμβανομένου δερματικού εξανθήματος, κνησμού, κνίδωσης, αγγειοοιδήματος), ζάλη, διαταραχή ύπνου, ευερεθιστότητα, μυδρίαση. αυξημένη αρτηριακή πίεση, ταχυκαρδία. ναυτία, έμετος, επιγαστρικό πόνο, ξηροστομία. κατακράτηση ούρων. Παρέσεις διαμονής, αυξημένη ενδοφθάλμια πίεση. αναιμία, θρομβοκυτοπενία, ακοκκιοκυτταραιμία, αιμολυτική αναιμία, απλαστική αναιμία, μεθαιμοσφαιριναιμία, πανκυτταροπενία, ηπατοτοξική δράση, νεφροτοξικότητα (νεφροί κολικοί, γλυκοζουρία, διάμεση νεφρίτιδα, θηλώδης νέκρωση). βρογχική απόφραξη.

Αλληλεπίδραση

Ενισχύει τις επιδράσεις των αναστολέων ΜΑΟ, των ηρεμιστικών ουσιών, της αιθανόλης.

Αντικαταθλιπτικά, αντιπαρκινσονικά φάρμακα, αντιψυχωσικά, παράγωγα φαινοθειαζίνης - αυξάνουν τον κίνδυνο ουρικής κατακράτησης, ξηροστομίας και δυσκοιλιότητας.

Το GCS αυξάνει τον κίνδυνο εμφάνισης γλαυκώματος.

Η παρακεταμόλη μειώνει την αποτελεσματικότητα των ουρικουσικών φαρμάκων.

Η αιθανόλη ενισχύει το ηρεμιστικό αποτέλεσμα των αντιισταμινικών φαρμάκων.

Η χλωροφαιναμίνη ταυτόχρονα με αναστολείς ΜΑΟ, η φουραζολιδόνη μπορεί να προκαλέσει υπερτασική κρίση, διέγερση, υπερπυρεξία.

Τα τρικυκλικά αντικαταθλιπτικά αυξάνουν την αδρενομιμητική δράση της φαινυλεφρίνης, ο ταυτόχρονος διορισμός αλοθάνης αυξάνει τον κίνδυνο εμφάνισης κοιλιακών αρρυθμιών.

Μειώνει την υποτασική επίδραση της γουανετιδίνης, η οποία, με τη σειρά της, ενισχύει την άλφα-αδρενομιμητική δράση της φαινυλεφρίνης.

Με το ταυτόχρονο διορισμό με βαρβιτουρικά, η διφενίνη, η καρβαμαζεπίνη, η ριφαμπικίνη και άλλοι επαγωγείς των μικροσωμικών ενζύμων του ήπατος αυξάνουν τον κίνδυνο εμφάνισης της ηπατοτοξικής επίδρασης της παρακεταμόλης.

Δοσολογία και χορήγηση

Μέσα Παιδιά άνω των 15 ετών και ενήλικες - 1 καρτέλα. 3-4 φορές την ημέρα. Η μέγιστη ημερήσια δόση - 4 δισκία. Η πορεία της θεραπείας δεν είναι μεγαλύτερη από 5 ημέρες.

Υπερδοσολογία

Προκαλείται, κατά κανόνα, από την παρακεταμόλη, που εκδηλώνεται μετά από χορήγηση πάνω από 10-15 g.

Συμπτώματα: χλιδή του δέρματος, ανορεξία, ναυτία, έμετος. ηπατονησέρωση. αυξημένη δραστηριότητα των ηπατικών τρανσαμινασών, αύξηση της φωτοβολίας.

Σε περίπτωση υπερδοσολογίας, είναι επείγουσα ανάγκη να συμβουλευτείτε γιατρό.

Θεραπεία: γαστρική πλύση που ακολουθείται από το διορισμό ενεργού άνθρακα. συμπτωματική θεραπεία, εισαγωγή μεθειονίνης μετά από 8-9 ώρες μετά από υπερδοσολογία και ακετυλοκυστεΐνη - μετά από 12 ώρες.

Ειδικές οδηγίες

Κατά τη διάρκεια της θεραπείας θα πρέπει να αποφεύγεται η λήψη οινοπνευματωδών, υπνωτικών και αγχολυτικών (ηρεμιστικών) φαρμάκων.

Μην πάρετε μαζί με άλλα φάρμακα που περιέχουν παρακεταμόλη.

Επίδραση στην ικανότητα οδήγησης οχημάτων και μηχανισμών οδήγησης. Κατά τη διάρκεια της θεραπείας, είναι απαραίτητο να αποφεύγεται η οδήγηση οχημάτων και η συμμετοχή σε άλλες δυνητικά επικίνδυνες δραστηριότητες που απαιτούν υψηλή συγκέντρωση προσοχής και ψυχοκινητική ταχύτητα.

Τύπος απελευθέρωσης

Χάπια 10 καρτέλα. στην κυψέλη αλουμινίου / αλουμινίου ή στην κυψέλη αλουμινίου / PVC. Σε 1 ή 2 φουσκάλες σε συσκευασία από χαρτόνι.

Κατασκευαστής

"Unic Pharmaceutical Laboratories" (υποκατάστημα της εταιρείας "J. Β. Cemics and Pharmaceuticals Ltd."), Vorley, Mumbai 400 030, Ινδία.

Αντιπροσωπεία στη Ρωσία: 121059, Μόσχα, st. Bryansk, 5.

Τηλ: (495) 662-18-11. φαξ: (495) 662-18-12.

Όροι πώλησης φαρμακείου

Συνθήκες αποθήκευσης του φαρμάκου Rinza ®

Να φυλάσσεται μακριά από παιδιά.

Η διάρκεια ζωής του φαρμάκου Rinza ®

Μη χρησιμοποιείτε μετά την ημερομηνία λήξης που αναγράφεται στη συσκευασία.